Yatırım yapmaya başla!

Elizabeth Warren’ın Başkanlığı ABD Borsaları için Korkulduğu Kadar Kötü Olmayabilir

Elizabeth Warren’ın başkanlık seçimlerini kazanmasının ABD borsaları için o kadar da kötü olmayabileceği söylendi ve bunun nedenleri açıklandı.
Elizabeth Warren’ın Başkanlığı ABD Borsaları için Korkulduğu Kadar Kötü Olmayabilir

Elizabeth Warren’ın başkanlık seçimlerini kazanmasının ABD borsalarını kötü etkileyeceği yönündeki yorumlar giderek artarken bir Jefferies stratejisti, sonucun böyle olmayabileceğini savundu.

ABD’li milyarder yatırımcı Paul Tuor Jones’in Elizabeth Warren seçimi kazanırsa S&P 500 yüzde 25 düşer yorumunun üzerine görüş bildiren stratejist David Zervos, Demokrat adayın başkanlığının bazı sektörlerde zor olabileceğini ancak piyasaları korkulduğu kadar kötü etkilemeyebileceğini öne sürdü.

Elizabeth Warren’ın Başkanlığı Borsalar için O Kadar Kötü Olmayabilir

Elizabeth Warren’ın Başkanlığı Borsalar için O Kadar Kötü OlmayabilirSonuçta Elizabeth Warren önerdiği servet vergisi teklifiyle zenginleri hedef aldı ve diğer sektörlerin arasında finans sektörünü azarladı. Massachussetts senatörü Demokrat başkanlık anketlerinde tırmanırken, büyüyen bir yatırımcı topluluğu Warren’ın zaferinin ABD borsaları için büyük kayıplara neden olacağı konusunda uyardı.

Jefferies’in baş piyasa stratejisti David Zervos ise konuyla ilgili; “Sektörümüzde Elizabeth Warren’ın kazanması durumunda, önemli bir hisse senedi piyasası düzeltmesi olacağına dair genel bir algı var” diyerek, durumun böyle olmayabileceğini öngördü.

Elizabeth Warren, Başkanlığında Borsanın Yükseldiği Obama’dan Farklı Değil

Elizabeth Warren, Başkanlığında Borsanın Yükseldiği Obama’dan Farklı Değilİnanların Elizabeth Warren’ın Obama’dan farklı olmadığını unuttuklarını aktaran Zervos, ikisinin sağlık, düzenleme, finans, enerji ve çevre gibi çok benzer gündemlerinin olduğunu vurguladı.
“2009’dan itibaren, Obama göreve geldiğinde, asla geriye bakmadık. Borsa sadece yükseldi” ifadelerini de ekledi. 2009-2017 yılları arasında başkanlık yapan Obama döneminde borsa yükselmiş ve Dow Jones, dönemi sona erene kadar yüzde 140 seviyesinde artmıştı.

Bu da herhangi bir başkan için II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en iyi üçüncü borsa performansını temsil etmişti. Öte yandan Obama en iyi Obamacare (Hasta Koruma ve Uygun Fiyatlı Bakım Yasası) isimli sağlık yasasıyla tanınırken benzer şekilde Elizabeth Warren da hükümetin tüm Amerikalılara sağlık sigortası sağlamasını gerektiren Medicare for All isimli öneriyi destekliyor. Warren ayrıca sağlık kampanyası kapsamında özel sağlık sigortası planlarına son verilmesine açıkça destek veriyor.

Obama’nın iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik Temiz Güç Planı’nda yaptığı gibi enerji politikası ve Big Oil şirketleri konusunda da sert bir duruşu olan Warren, bazı durumlarda santrallerin pahalı yükseltmeler yapmasını veya kapatılmasını gerektirerek kömür endüstrisine baskı yapıyor.

Warren’ın bu konulardaki tutumu, uzmanlara bir Warren yönetimi altında en çok enerji ve finans şirketlerinin ve ilaç üreticilerinin etkilenebileceği yönünde yorumlar yaptırdı. Zervos da burada; “Finans endüstrisi ile arkadaşça olmayacak. Enerji endüstrisi ile arkadaşça olmayacak. Teknoloji endüstrisi ile arkadaşça olmayacak” dedi.

Elizabeth Warren’ın Çin Konusundaki Tutumu Ne Olacak?

Elizabeth Warren’ın Çin Konusundaki Tutumu Ne Olacak?Elizabeth Warren’ın başkanlığının hisseler için kötü olabileceği şeklindeki yorumların yanında Çin’e karşı yaklaşımı konusunda da uyarılar yapıldı. Bazı analistler Elizabeth Warren Çin konusunda Trump’tan bile sert olabilir derken eski Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon, bu ayın başlarında yaptığı bir açıklamada Warren’ın Trump’ın hakkını almaya çalıştığını söyledi.

Warren Temmuz ayı sonlarında Çin’e yaklaşımını ana hatlarıyla belirten ekonomik yurtseverlik gündemini tanıtmış; “Çin’in yıllarca süren para manipülasyonu, ücret ve iş haklarının bastırılması ve zayıf çevresel korumalarının yanına kar kalmasına izin verdik” demişti.

Zervos ise Warren’ın Trump ile benzer endişeleri olsa bile söz konusu Çin’le müzakere etmek olduğunda Trump’tan daha incelikli olması gerektiği kanısında. Asya’nın nezaket kültürüne atıfta bulunan Zervos, şöyle konuştu: “Elizabeth, Donald Trump ile aynı şeyi yapmaya çalışabilir fakat onun metodolojisinin hızlıca başarılı olması çok daha muhtemel olurdu.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum