Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elite Naturel’den Plantasyon Yatırımına Dair Açıklama

KAP üzerinden plantasyon yatırımlarının güncel durumu hakkında bilgi veren Elite Naturel, sürece dair merak edilenlere açıklık getirdi.
Elite Naturel’den Plantasyon Yatırımına Dair Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Elite Naturel Organik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. plantasyon yatırım hakkında bilgi güncellemesi yaptı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan bilgide şirketin halka arz gelirlerinin kullanım yerlerinden birisinin plantasyon faaliyetleri için yeni arazi temini ile kendi meyve-sebzelerinin yetiştirilmesi olduğu hatırlatıldı.

Şirketin organik meyve ve sebze tedarikinde kendi kendine yetebilme hedefleri doğrultusunda plantasyon faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ve daha sonra çıkabilecek teşvik ve hibe gibi destekler ile kredi imkanlarından yararlanabilmesi amacıyla Elite Organik Tarım Gayrimenkul Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. bir şirket kuruldu.

Ayrı bir tüzel kişilik olarak kurulan şirketin sermayesinin 1.000.000 TL olduğu ve sermayenin tamamının şirkete ait olduğu açıklandı.

Söz konusu hedefler doğrultusunda plantasyon yatırımı için arazi temin çalışmalarının devam ettiği, maliyetin düşük olması ve arazinin satın alınması büyük tutarda finansman ihtiyacı doğuracağından, maliyeti düşürmek amacıyla 25-40 yıl kiralık araziler için araştırma yapıldığı belirtildi.

Arazi için Başvuru Süreci Devam Ediyor

Bu çalışmalar neticesinde Adana ili Yumurtalık İlçesinde kullanım hakkı Devlet’ten 49 yıllığına kiralanmış olan halen 35 yıl kullanım süresi bulunan toplam 609.451,68 m2 arazinin üst hakkının devri için mevcut hak sahibi ile anlaşmaya varıldığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Anlaşmanın bedelinin belirlenmesi için Orman Genel Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiği, bu amaçla 23 Ocak 2023 tarihinde Adana Orman Müdürlüğünce yapılan başvurunun hala sonucunun beklendiği aktarıldı.

Üst hakkının devir maliyetinin yaklaşık 7,6 milyon TL olduğu belirtilirken, arsa için Hazine’ye ödenecek kira bedelinin ise onay sonrasında netlik kazanacağı söylendi.

Ankara’nın Ayaş İlçesinde bulunan Orman Genel Müdürlüğüne ait toplam 870.000 m2 arazinin 29 yıllığına kiralanması amacıyla da gerekli başvuruların yapıldığı belirtildi.

Gerekli işlemlerin yapılmasının ardından üretim ve faaliyetlere başlanacağı, Yumurtalık’ta bulunan arazi üzerinde daha çok organik nar yetiştirilmesi, Ayaş’ta bulunan arazi üzerinde ise elma, armut, yaban mersini, ahududu, böğürtlen ve muhtelif tıbbi aromatik bitkiler üretilmesinin planlandığı söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.