Yatırım yapmaya başla!

Elektrikte Tarımsal Faaliyetler Tarifesi Bir Ay İçinde Başlıyor

Urfa ziyaretinde çiftçileri sevindirici bir haber veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, en geç bir ay içerisinde tarımsal alanda faaliyet yapanların sulama ihtiyacını karşılarken kullandığı elektrikte indirim tarifesinin başlayacağını duyurdu.
Elektrikte Tarımsal Faaliyetler Tarifesi Bir Ay İçinde Başlıyor

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’e yaptığı ziyarette müjdeli haberler veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte tarımsal faaliyetlere en geç bir ay içerisinde geçilmiş olacağını söyledi. Şanlıurfa’nın kadim şehirlerden biri olduğunu ifade eden Dönmez, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelerek var olan sorunların ele alınacağını ve çözümler üretileceğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Şanlıurfa’nın tarım alanında çok güçlü bir kent olduğunu söyledi.

Sorunlara yerinde çözüm üretebilmek için Şanlıurfa’da bulunduklarını belirten Bakan Dönmez, bu kentte sulama şebekesinin tam olarak devreye girmediğini ve bölgede halen birtakım eksiklikler olduğunu dile getirdi.

Çiftçilerin sulama ihtiyacını elektrik enerjisini kullanarak gidermeye çalıştığını, 2018 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla tarımsal sulama için çıkan destek kararını anımsattı. İşletme ve ticarethane gibi işletmelerin yararlandığı düşük elektrik tarifesinden tarımsal alanların da yararlanacağının müjdesini verdi.

Hayvancılık da dahil tüm tarımsal alanda çalışan çiftçiler, tarımsal sulamadaki elektrik tarife grubu avantajlarından fayda sağlayacak.

Bu konuda gerekli çalışmaların yapıldığını ve hazırlıkların tamamlandığını anlatan Dönmez, projenin bitmek üzere olduğunu ve en geç bir ay içerisinde başlanacağını belirtti. Şanlıurfa’da güneşli gün sayısının çok olduğunu, bu nedenle yeni YEKA projelerinden birini bu şehirde açmayı planladıklarını aktardı.

Burada yaklaşık 500 megavatlık bir potansiyelden söz edildiğini bu nedenle de çiftçilerin tarımsal sulamada kullanılacak elektrik enerjisi ihtiyacını kurulacak bu güneş enerjisi santrallerinden karşılayabileceklerinin altını çizdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise tarımsal kredi borçlarının yapılandırılacağını söyleyerek gerekli açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal kredilerin yapılandırılacağını, bunun yanında mazot ve gübre destek ödemelerinin de başladığını duyurdu. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden kullandırılan tarımsal kredi alacaklarından, 31 Aralık 2018 itibarıyla borçları takibe düşen veya ertelenen üreticilerim tarımsal kredi borçları yapılandırılacak. Çiftçilere mazot ve destek ödemeleri kapsamında toplamda 2,9 milyar lira ödeme, 821 milyon lira da buzağı desteklemesi yapılacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum