Paylaşım

Elektrikli Scooter Paylaşım Girişimi Bird, 1 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı!


 

Elektrikli scooter paylaşım girişimi Bird, aldığı son yatırımla birlikte değerlemesini 1 milyar dolara ulaştırdı. İşte kendi alanında liderliğe oynayan girişimle ilgili detaylar;

Uber ile Lyft’in eski yöneticilerinden Travis VanderZanden tarafından kurulan elektrikli scooter paylaşım girişimi Bird, aldığı son yatırımla değerlemesini 1 milyar dolara ulaştırdı. Sektörde yankı uyandıran bu haber Bird’in Lime ve Spin gibi rakiplerine karşı büyük bir zafer kazandığını gösterdi.

Zira girişimin unicornlar arasına girmesi Bird’i pek çok rakibin kıyasıya mücadele verdiği bir alanda ön safhalara yerleştiriyordu. İşte bu gibi nedenlerden dolayı startup şirketinin aldığı son yatırım, yalnızca Bird için değil tüm sektör için dikkat çekici bir haber oldu.

Los Angeles merkezli girişim, Sequoia Capital‘den aldığı 150 milyon dolarlık yatırımla değerlemesini 1 milyar dolara ulaştırdı.

Bird 150 Milyon Dolar Yatırım AldıBloomberg’in haberine göre Bird, aldığı son yatırım sayesinde rakiplerine açık ara fark atmış oldu. Zira Bird’in en büyük rakipleri arasında Lime’ın değerlemesi henüz 500 milyon dolara bile ulaşmadı. Bloomberg’e konuşan gizli kaynaklar ayrıca Bird’in yeni yatırım turunda daha fazla para toplayabileceğini de söyledi. Ancak ne Bird ne de Sequoia Capital’den iddialara ilişkin bir yanıt gelmedi.

Elektrikli scooter paylaşım alanındaki ilk girişimlerden biri olan Bird’in, geçtiğimiz aylarda aldığı yatırımla da konuşulduğunu belirtelim.

Bird 1 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı Bu yılın başında duyurulan haberde; Bird’in B serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım aldığı belirtilmiş, şirketin kurucusu Travis VanderZanden de yeni yatırımı gururla paylaşmıştı.

Kaldı ki modern ulaşım endüstrisinde yıldızı parlayan girişimler arasındaki Bird, onun öncesinde de 15 milyon dolarlık başka bir yatırım daha almıştı.

Geleceğin Uber’i olarak anılan çiçeği burnunda girişim, hızlı yükselişiyle sektörü diğerleri için cazip hale getirmiş, ama faaliyet gösterdiği alanlarda dominantlığı elden bırakmamıştı. Nihayetinde ulaştığı son değerleme de Bird’in başarılarını devam ettireceğini açıkça gösteriyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın