Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Elektrikli Araçlar da “MTV”ye Tabi Tutulacak!

Bu zamana kadar benzin ve dizel motorlu araçlardan alınan MTV vergisi yeni bir kararla %25 oranında elektrikli araçlardan da alınacak. İşte haberin detayları...

Bir süredir bu konu üzerinde çalışmalar yapılıyordu ve sonucun hangi yönde olacağı belli değildi. Geçen sene belli olan MTV zammının oranlarının elektrikli araçlara da yansıtılacağı sadece bir duyum olarak kulağımıza gelmişti. Şimdi aldığımız habere göre elektrikli araçların da artık MTV’ye tabi tutulmasına karar verilmiş.

Ülkemize yeni tip motorlala giriş yapan bu araçlar, ÖTV’nin büyük bölümünden muaf tutulmuştu. Aynı sistem devam edecek anca ekstra olarak normal benzinli ve dizel motorlu araçlar gibi 6 ayda bir olmak üzere sene de 2 kısımlı vergi uygulamasına geçilecek.

Meclise aktarılan tasarıya göre EV MTV oranı benzin ve dizel araç MTV’si oranları üzerinden belirlenmiş.

Yani güncel kullanılan motor tiplerinin vergi oranlarının %25’i kadar elektrikli araçlardan MTV alınması kararlaştırılmış.

Aşağıda o karara ait kanun maddesi şu şekilde;

“Elektrik motorlu; otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin, panelvanların ve motosikletlerin, daha düşük olarak, diğer taşıtlar için uygulanmakta olan motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tarifesinin yüzde 25’i oranında vergilendirilmesi sağlanmaktadır.”

Elektrikli araç sahiplerinden normal benzinli ve dizel araçlara uygulanan MTV tutarının %25‘i alıcak. Mesela yıllık 4 bin TL MTV veren benzinli bir aracı ele alalım. Aynı dilimler arasına giren elektrikli arabanın vereceği tutar 1 bin TL olacak. Bu konuda şahsi yorumumu aktaracak olursam; normal şartlarda MTV verdilendirilmesi yapılabilmesi için bir aracın benzin veya dizel gibi bir ünite çeşitine sahip olması gerekiyor.

Elektrikli araçlarda sadece batarya ve elektrikli motoru olduğundan vergilendirme aslında yapılamaz. Ancak 1 Ocak tarihinden itibaren alınacak verginin silindir hacmi, yaş ve aracın verdigisiz çıplak fiyatına göre belirlenince elektrikli araçlarında otomatikman sisteme dahil edilmiş oldu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle