Yatırım yapmaya başla!

Elektrikte Serbest Tüketici Sayısı Son 8 Ayda %85 Azaldı

Elektrikte artan maliyetlerin, serbest tüketici sayısını son 8 ayda %85 azalttığı bildirildi. Kolen Enerji Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt açıklamaları şöyle...
Elektrikte Serbest Tüketici Sayısı Son 8 Ayda %85 Azaldı

Kolen Enerji Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, elektrik kullanımında serbest tüketici sayısının, son 8 ayda %85 civarında düşüş gösterdiğini belirtti. Artan maliyetlerin etkilemesiyle yaklaşık 150 olan aktif tedarik şirketinin, 21’e indiği ve serbest tüketici piyasasının 5 yıl önceki haline geri döndüğü bildirildi.

Pazarın neredeyse bitme noktasına geldiğini söyleyen Karayurt, tüm bu abonelerin tedarikinin devlete yük olduğunu, birçok kurum ve katılımcıların, sektörü daha iyi yerlere getirmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

Elektrikte artan maliyet sebebiyle, son 8 ayda serbest tüketici sayısının %85 azaldığı söylendi.

Kaya Uğur Karayurt, abonelerinin çoğunun KOBİ ve kurumsal abonelerden oluştuğunu, her yıl büyüdüklerini, ancak son yıllarda elektrik üretim sektöründe ciddi oranda bir serbestleşmenin yaşandığını belirtti. Elektrik kurulu gücünün 30 bin megavattan 80 bin megavatın üzerine çıktığını, bu yatırımların ise büyük kısmının özel sektör tarafından yapıldığını ifade etti.

Elektrik piyasasının ekonominin büyümesine katkı sağladığı fakat artık fiyatlarda bir düzenleme yapılması gerektiği belirtildi.

Son iki yıldır elektrik piyasasının stratejik duruşuyla büyümeye katkı sağladığı fakat artan maliyetler yüzünden, serbest tüketici sayısının ciddi bir düşüş gösterdiği bildirildi. Karayurt; 2017 yılının Kasım ayında 4 milyon 760 bin 862 olan serbest tüketici sayısının, bu yılın Temmuz ayı itibarıyla 707 bin 254’e gerilediğini söyledi. 150 aktif tedarik şirketinin ulusal tarifelerin maliyetlerinin altında kalmasıyla, serbest tüketici portföylerini boşalttığı ve bütün serbest tüketicilerin 21 görevli tedarik şirketine bırakıldığını dile getirdi.

Toplam elektrik abonesinin %20’sinin “Son Kaynak Tedarik Tarifesi” kapsamında yer aldığı bildirildi.

Son kaynak tedarik tarifesinde olan sanayicilerin, diğer sanayicilerin ulusal tarifeden enerji sağlamaları dolayısıyla haksız rekabete sebep olmasından memnun olmadıklarını söyleyen Karayurt, çözüm olarak tüm ticarethane, sanayi ve tarımsal sulama abonelerini, son kaynak tedarik tarifesi kapsamına alarak, haksız rekabetin giderilmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum