Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrik Faturasını Kabartacak Teklif Meclis’te

Zam haberleri gündemden düşmezken, bir başka fiyat artışı da elektrik tarafından geldi. Meclis’e gelen kanun teklifinin faturayı kabartacağı öğrenildi.
Elektrik Faturasını Kabartacak Teklif Meclis’te
HABER GİRİŞ

Ekonomik çıkmazda zamlarla boğuşan vatandaşlara iğneden ipliğe her kalemde fiyat artışları yansıtılırken, enerji alanında bütçeyi daha da zorlayacak bir gelişme gündeme geldi. Mevcutta devlet tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarına sağlanan alım garantisinin TL cinsinden belirlenme zorunluluğunun kalkması için AKP milletvekillerinin kanun teklifi hazırladığı öğrenildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AKP’li milletvekillerinin sunduğu teklif kabul edilirse vatandaşlar, döviz kuru arttıkça elektrik faturalarını daha pahalı ödeyecek.

Şu anki haliyle söz konusu uygulamada, yerli kaynaklar yalnızca TL üzerinden en düşük teklifte bulunan firmalara tahsis ediliyor.

Sözcü’nün paylaştığı habere göre Meclis gündemine gelen yasa teklifiyle ‘TL’ ifadesi kaldırılacak ve teklifin hangi para cinsinden olacağı da yarışma şartnamesiyle belirlenecek.

Böylece rüzgar ve güneş enerjisiyle elektrik üreten santrallerin sahiplerine yabancı para cinsinden alım garantisi sağlanacak.

Şimdi Kayıt Olun

Yerli üretim olmasına rağmen elektriğin fiyatı, ithal kömür ve doğal gazda olduğu gibi döviz kurunun artışına göre pahalanacak.

Göller de Santraller için Kullanılabilecek

Meclis’e gelen kanun teklifinde, güneş ve rüzgar santrallerinin sadece denizler değil, göller üzerine kurulabilmesi yöntemi de yer aldı.

Buna göre içme ve tarım amaçlı alanlar dışında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı göl, gölet ya da barajları yenilenebilir enerji kaynağı olarak ilan edebilecek. İlan edilen bölgelerde rüzgar ya da güneş santralleri kullanıma açılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.