Yatırım yapmaya başla!

Elektrik ve Doğal Gaz Zammının Yılbaşına Ertelenmesi Önerildi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik ve doğal gaza yapılan zamlardan esnaf ve sanayicilerin çok fazla etkileneceğini, bu nedenle yılbaşına ertelenmesi gerektiğini belirtti.
Elektrik ve Doğal Gaz Zammının Yılbaşına Ertelenmesi Önerildi

BOTAŞ‘ın elektrik üretimi santralleri, konut ve sanayinin kullandığı doğal gaza yaptığı zammın ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu da konutta ve sanayide kullanılan elektriğe sırasıyla %9 ve %14 oranında zam yaptığını duyurdu.

Ekonomistler söz konusu zamların enflasyona yansımasını ve hangi şirket hisselerinin olumsuz yönde etkileyeceğini yorumlarken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zamların yılbaşına ertelenmesi gerektiğini söyledi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik ve doğal gaza getirilen zamların Ocak ayına ertelenmesinin daha doğru olacağını belirtti.

Daha önce de akaryakıt zamlarının enflasyon üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için, ÖTV’den indirim yapılmasını talep ettiklerini hatırlatan Palandöken, elektrik ve doğal gazdaki vergi yükünün akaryakıttaki kadar olmadığını, bu nedenle aynı uygulamanın bu iki alanda yapılmasının zor olduğunu ifade etti.

Uzmanlar söz konusu zamların enflasyona yansımasının 35 – 40 baz puan arasında olacağını düşünürken, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik de iş dünyası için en büyük sorunun enflasyon olduğunu söyledi.

Esnafın en çok etkilendiği iki maliyetten birisi işçi ücreti, diğeri ise enerji giderleri.

Hal böyle olunca yapılan fiyat artışının tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarına yansıyacağı, esnaf ve sanatkarlar en yüksek tarifeden elektriği ödeyen kesim olduğu için zamlardan da en çok onların etkileneceği bildirildi. Palandöken, sayılan tüm bu sebeplerden dolayı zamların yılbaşına ertelenmesinin esnaf ve sanayicileri rahatlatacağını dile getirdi.

Yapılan zamlar piyasa otoriteleri tarafından eleştirilirken, ekonomistler hangi hissenin daha çok etkileneceğini değerlendirdi.

Ak Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede; doğal gaz çevrim santrallerinin toplam portföy içerisindeki payının yüksek olmasından dolayı, Aksa Enerji‘nin daha çok etkileneceği belirtildi. Zorlu Enerji‘nin toplam kurulu güç içerisindeki payının yalnızca %1 olmasından dolayı, çok fazla etkilenmeyeceği öngörülüyor.

DOĞAL GAZ FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bunlardan başka Anadolu Cam ve Trakya Cam‘ın karlılıkları üzerinde de baskı yaratabileceği tahmin ediliyor. Elektriğe yapılan %14’lük zammın çimento şirketlerinin FAVÖK marjını yaklaşık 1,5 puan düşürmesi beklenirken, Petkim ve Tüpraş gibi sanayi şirketlerinin maliyetlerinde de artışa sebep olacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum