Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2019’un İlk 9 Ayında Elektrik Borcunu Ödeyemeyen Kişi Sayısı 3 Milyonu Aştı

Yapılan zamların ardından elektrik ve doğal gaz borcunu ödeyemeyen kişi sayısının arttığını söyleyen TESK Başkanı, acilen indirim müjdesi verilmesi gerektiğini söyledi.
2019’un İlk 9 Ayında Elektrik Borcunu Ödeyemeyen Kişi Sayısı 3 Milyonu Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, bu yıl elektrik ve doğal gaz faturalarını yatıramayan abone sayılarını açıklayarak, indirimin gerekliliğine vurgu yaptı. Palandöken 2019 yılının ilk dokuz ayında 3 milyon kişinin elektrik, 710 bin kişinin ise doğal gaz borcunu ödeyemediğini söyledi.

Bendevi Palandöken, her iki alanda da yapılacak indirimin herkesi rahatlatacağını belirtti.

Bendevi PalandökenSoğuk kış günlerinde elektriğin ve doğal gazın temel ihtiyaçlar olduğunu söyleyen Palandöken, acilen halka indirim müjdesi verilmesi gerektiğini belirtti. Bu kalemlerde yapılacak indirimlerin hem konutları hem de esnafları rahatlatacağını kaydetti.

“Kış günlerini yaşadığımız bu dönemlerde sabah havanın kararması ile de en çok elektriği ve ısınmak içinse doğal gazı kullanıyoruz. Yani en çok kullandığımız ve ihtiyaç duyduğumuz kalem elektrik ve doğal gaz.” şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre bu yılın ilk dokuz ayında 3 milyon 365 bin 784 kişinin elektrik, 710 bin 364 kişinin ise doğal gaz borcunu ödeyemediğini bildirdi.

Son iki yıl içerisinde elektriğe %71 oranında zam geldiğini hatırlattı.

Doğal Gaz BorcuSöz konusu dönemde doğal gaza %62 zam yapıldığını söyleyen Palandöken, gelen bu zamların vatandaşların borçlarını ödemede zorluk çıkardığını anlattı. Dolayısıyla artık bu kalemlerde indirim yapmanın kaçınılmaz olduğunu sözleri ekledi. 2018 yılında elektrik enerjisi tüketiminin bir önceki yıla kıyasla %2,2 arttığını, doğal gazın ise %8,4 oranında azaldığını söyledi.

Bu rakamın artık doğal gazı daha az kullandığımız sonucunu çıkardığını sözlerine ekledi. Doğal gaz faturalarının %66’lık kısmının gaz bedeli, geri kalanın ise sistem kullanım bedeli olduğunu söyledi. Elektrik faturalarında ise %54 kullanım, geri kalana %46’lık kısmın ise KDV, tüketim vergisi, TRT payı ve enerji fonu olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu