Yatırım yapmaya başla!

Dev Oyun Geliştiricisi Electronic Arts Küçülmeye Gideceğini Duyurdu!

Electronic Arts yaptığı açıklama ile 350 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.
Dev Oyun Geliştiricisi Electronic Arts Küçülmeye Gideceğini Duyurdu!

Dünyanın önde gelen oyun geliştiricilerinden biri olan Electronic Arts, bu kez farklı bir haber ile gündeme geldi. Sektörün dev şirketlerinden Electonic Arts, FIFA, Battlefield, Need For Speed, Anthem, Crysis ve daha pek çok unutulmaz oyunun geliştiricisi olarak biliniyor. Ancak şirketin yaptığı son açıklama ile işten çıkarma yapacağı ortaya çıktı. Oyun devi 350 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Şirket bazında 9 bin kişiyi istihdam eden EA’nın yapacağı işten çıkarma duyurusunu şirketin CEO’su Andrew Wilson yaptı. Oyun devinin CEO’su aldıkları kararı alırken çok zorlandıklarını belirtirken, işten çıkaracakları personelin tüm haklarını eksiksiz olarak alacaklarını söyledi.

Oyun Devi Strateji Değişikliğine Gidiyor

Oyun Devi Strateji Değişikliğine Gidiyor

Electronic Arts’ın son aldığı karar ile geleceğe dair stratejilerinde değişikliğe gideceği ifade edildi. Yapılacak olan işten çıkarmaların şirketin pazarlama ve analiz departmanlarında olacağı belirtildi. Şirket CEO’su Wilson, müşterilerinin isteklerini karşılamak adına bilinçli bir hamle yaptıklarını ifade ediyor ve operasyon ekiplerinde değişiklik yapacaklarını söylüyor. İşten çıkarmalar Japonya ve Rusya’daki ofislerde bulunan çalışanları kapsıyor.

Oyun ve hizmetlerindeki kalitelerini artırmak istediklerini belirten EA’nın patronu, “Harika oyunlar önceliğimiz olmaya devam edecek ve oyuncularımızı nasıl şaşırtacağımız ve ilham vereceğimiz hakkında farklı düşüneceğiz.” ifadelerine yer verdi. Bugüne kadar EA’nın geliştirdiği oyunlarla ilgili kullanıcı kesiminden çok sayıda eleştiriler geliyordu. Bu eleştiriler arasında oyunlarda hikayelere önem vermemeleri ve oyunlarının tamamının online olması yer alıyordu.

Şirket Gelirleri Düşüyor

Şirket Gelirleri Düşüyor

Oyun devinin son dönemdeki ekonomik tablosuna bakıldığında, yapılan işten çıkarmaların sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Şirket geçtiğimiz Şubat ayında açıkladığı üçüncü çeyrek gelirleri ile adeta hayal kırıklığı yaratmıştı. Burada başlıca nedenin oyun şirketler arasında yaşanan yoğun rekabet olduğu belirtilirken, EA’nın hisselerinde belirgin düşüşler yaşanmıştı.

Şirketin bundan sonrasına dair yeni piyasaya sürdüğü Apex Legends ve Anthem oyunlarından beklentisi büyük. EA sahip olduğu 9 bin çalışan ile Kuzey Amerika’nın en büyük ikinci video oyun şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz Şubat ayında bir diğer oyun geliştiricisi olan Activision – Blizzard 800 çalışanını işten çıkardığını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum