Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Electrify America ve ChargePoint Birleşirken İsviçre’de EV Araçlar Sıkıntı Yaratıyor!

ABD'nin en büyük EV şarj noktalarına sahip şirketleri birleşme kararı alırken, İsveç'te aşırı artış gösteren EV araçlar resmen enerji kaynaklarını sömürüyor.
ABD’de Electrify America ve ChargePoint Birleşirken İsviçre’de EV Araçlar Sıkıntı Yaratıyor!

Elektrikli araçların çıkış dönemlerindeki en büyük sorunu batarya tedariğiydi. Sıkıntılar sürse de sorun halledilmeye çalışılıyor. Mesela Toyota & Panasonic birleşerek Türkiye’ye açacakları pil üretim tesisiyle sıkıntıları bir nebze ortadan kaldırılmak istiyor. Teşviklerle ve insanların gitgide dizel araçlardan uzaklaştırılmasıyla, EV araç sektöründe bir patlama olduğu açıkça görülebilir.

Yeni nesil yakıt sistemli araçlardaki ikinci en büyük sorun ise şehirlerde yetersiz kalan şarj istasyonları. Aslında çok da sıkıntı çekilmiyor olsa da istasyonların farklı firmalarca kurulması, bölgedeki pil dolum süreçlerini etkiliyor. O yüzden ABD’de Electrify America ve ChargePoint‘in dolum merkezleri ortak noktadan hareket ettirilerek, EV araç sahiplerinin çektiği zorluğu ortadan kaldırma kararı alınmış.

Binlerce şarj noktası olan her bir şirketin birleşmesi merkez noktalarındaki yığılmayı rahatlatacak.

“Dolaşım ortaklığı” adında gerçekleşen birleşme, ChargePoint lokasyonlarında mevcut hesaplarndan sorunsuz şekilde araçlarının pillerini doldurabilecek. Yani Electrify America ve ChargePoint için ayrı ayrı iki hesabın olmasına gerek duyulmayacak.

ABD’li iki şirketten birine tek kayıt ücreti karşılığında 30.000′den fazla Seviye 2 ve DC superşarj cihazlarıyla dolum yapılabilecek.

ChargePoint Pasquale Romano başkanı ve CEO’su, “Bu dolaşım anlaşması, bireysel EV yakıt ağlarının kesintisiz entegrasyonunu daha da hızlandırıyor ve bizi tüm malların ve insanların hareketinin elektrikle çalışacağı güne daha da yaklaştırıyor. Bunun gibi ortaklıklar, elektrikli sürücüye geçişi fosil yakıt kullanmaya devam etmekten daha kolay hale getiriyor. Anlaşmamız, sektörler arası işbirliğinin bir başka örneği ve bu hareketliliğin bu dönüşümünü desteklemek için birlikte çalışmanın önemini vurguluyor. ” dedi.

Electrify America’nın Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Giovanni Palazzo, “2018’de aylar içinde 60’ın üzerinde halka açık şarj istasyonu kurup açtık. Bugün, şimdiye dek görülmemiş bir hızla ultra hızlı şarj istasyonları açıyoruz. Halka açık 150’den fazla lokasyona sahip adımlarla ilerleyin.” şeklinde birleşme konusuna değindi.

İsveç’te EV araçların aşırı çoğalması yüzünden ülkenin elektrik kapasitesi yetersiz kalıyor.

Norveç ve İsveç gibi Avrupa ülkeleri fosil yakıtlardan ilk vazgeçen ülkelerin başlında geliyor. Hükümetler EV araçlara karşı insanları yönlendirmek için çeşitli teşvik paketleri hazırlanmıştı.

Doğal olarak da insanlar dizel ve benzinli araçlarda alamadıkları avantajlara karşı elektrikli otomobillere yönelmeye başlamıştı. Park yeri ücreti ve vergi avantajlarının sunulduğu devlet kampanyalarında bir şey hesaplanamamış. O da ülkenin sürekli açılan ve açılması mecbur olan şarj istasyonlarına gidecek gücün yetersiz kalması!

Birkaç sene içerisinde %253 EV araç büyümesi gösteren İsveç, merkez şehirlerdeki elektrik ihtiyaçları, kapasitenin üzerine çıkmış. Bunu sadece otomobil şarjı olarak düşünmeyelim. Sokak aydınlatmaları, metrolar ve çeşitli şehrin ihtiyaç duyduğu şeyler de elektrik enerjisine muhtaç.

Şimdi İsveç sorunu çözemezse insanları fosil yakıta mı itecek? Bunun söz konusu olacağını düşünmemekle beraber elektriği oluşturulan kaynaklara çok hızlı yatırımlar yapılabilir. Sonucunda da İsveç hedef gösterdiği EV araç sayısına ulaşır ve halkın kesintisiz enerjilerinin alması sağlanır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum