Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

El Salvador’un Turizm Büyümesinde Bitcoin Başrol Oynuyor

El Salvador Turizm Bakanı Morena Valdez, turizm endüstrisindeki büyümede Bitcoin’in payı olduğunu düşünüyor. Detaylar haberde…
El Salvador’un Turizm Büyümesinde Bitcoin Başrol Oynuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Amerika ülkesi El Salvador, geçtiğimiz aylarda Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Bu durum ülkenin turizm endüstrisini de olumlu etkilemişe benziyor.

Salvador Turizm Bakanı Morena Valdez, turizm endüstrisinin, Eylül 2021’de Bitcoin yasasının kabul edilmesinden bu yana %30’dan fazla artış yaşadığını kaydetti.

Bakan Bitcoin’in kabulü ve öncesindeki etkinliği ölçen bir anket yaptıklarını belirterek, sektörün Kasım ve Aralık aylarında büyüdüğünü gördüklerini söyledi.

Valdez, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin turist ziyaretlerinin akışını da etkilediğini ve ABD’den gelen turist sayısını artırdığını kaydetti. Bitcoin yasasının yürürlüğe girmesinden önce, ziyaretçilerin çoğunluğu Orta Amerika’daki komşu ülkelerden geliyordu.

Valdez bugün itibariyle turistlerin yüzde 60’ının ABD’den geldiğini ifade etti. Bakan, El Salvador’un turizm büyümesinin hükümetin beklentilerini aştığını ve 1,4 milyon ziyaretçiye ulaştığını da sözlerine ekledi. Ülke döviz bazında 1.4 milyon dolardan fazla gelir elde etti.

Nayib Bukele GSYİH paylaşımı
Kaynak: Twitter

Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ise ülkenin GSYİH’sinin 2021’de yüze 10,3 büyüdüğünü sosyal medya hesabından açıkladı. Bukele ekonomik büyümenin önemli bir göstergesi olan ihracat ise Ocak ayında yıllık bazda yüzde 13 arttığını söyledi.

Başkan Bukele, Bitcoin’e olan yoğun desteği ile biliniyor ve geçtiğimiz aylarda Bitcoin’in devrim olduğunu söylemişti.  Ülke Bitcoin’in sert düşüşleri sonrası yaptığı ek alımlar ile gündeme gelmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%