Yatırım yapmaya başla!

El-Erian’ın Küresel Satış Dalgası Yorumu: “Parti Daha Bitmedi”

Önde gelen ekonomistlerden Mohamed A. El-Erian, piyasa oynaklığında yeni bir artış görmenin şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
El-Erian’ın Küresel Satış Dalgası Yorumu: “Parti Daha Bitmedi”

Allianz SE’nin Baş Ekonomi Danışmanı Mohamed A. El-Erian, Cuma günü verdiği bir demeçte piyasa oynaklığında yeni bir artış görmenin şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Borsadaki küresel satış dalgasının FED’i faiz oranlarını yükseltmeye son vermesi için ikna etmeye yetmeyeceğini dile getiren ünlü ekonomist; “eğlencenin bittiğini düşünmüyorum, bence bizim gördüğümüz şey rejimlerde bir geçiş” dedi.

Sonuçta; FED bu yıl 3 kez oranları artırmış ve ABD Başkanı Donald Trump, kurum hakkında merkez bankasının kafayı yemiş olduğu yorumuna varana kadar bir dizi tartışmalı eleştiride bulunmuştu. Günler önce yaptığı son saldırıda ise FED’in kendisi için en büyük tehdit olduğunu söylemiş, artırımlara devam etmenin açıkça yanlış bir hamle olacağını savunmuştu.

FED Başkanı Jerome Powell da bu ayın başlarında oranların nötr seviyesinden ve ekonomiyi kısıtlama riskinden çok uzak olduğunu söylemişti.

FED Başkanı Jerome Powell EleştirilerÖte yandan, Şubat ayında FED Başkanı olan Powell’ın 4 yıllık görev süresi Trump’ın onaylamayan yorumlarıyla gölgelenmişti. Trump’ın “FED kafayı yedi” yorumlarının ardından ise S&P ve Dow Jones sekiz ay içinde en kötü kayıplarını vermiş, küresel piyasalar da geçtiğimiz haftalarda FED’in yakın zamanda faiz artırımlarını planladığı yönündeki endişelerle satış dalgasına kapılmıştı.

Ne var ki El-Erian piyasa oynaklığındaki son artışın şaşırtıcı olmadığını çünkü FED’in bu yıl ve bir sonraki yıl faiz oranlarını yükseltme planlarında ısrarcı davrandığını söyledi.

Küresel Satış Dalgası YorumuKeza FED yaşananlara rağmen tek bir yatıştırıcı kelime bile etmemişti. Hangi piyasa göstergelerinin kendisini endişelendirdiği yönündeki sorulara da El-Erian; “bence ayrılık teması gerçekten önemli bir konu” diyerek yanıt verdi.

“Almanya ile ABD arasındaki faiz oranı farklılıklarının yüksek seviyelere ulaştığını görüyoruz ve döviz piyasaları üzerinde daha fazla baskı göreceğiz” ifadelerini de kullanan ekonomist, Avrupa için bununla baş etmenin en iyi yolunun politikaları bir araya getirip kendini toplamak olduğunu aktardı.

Bu noktada, Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günkü duyurusunda faiz oranlarını değiştirmediği ve 2018 sonuna kadar parasal genişleme planını devam ettireceğini açıkladığı hatırlatıldı. “Önemli olduğunu düşündüğüm ikinci konu hafife alınmış likidite riski, likidite riski geri döndü ve yatırımcıların buna dikkat etmesi gerekiyor” diyen ekonomist, söz konusu açıklamalarıyla mevcut endişeleri bir kez daha gün yüzüne çıkarmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum