Yatırım yapmaya başla!

El-Erian FED’in 2016 Temmuz Toplantısını Yorumladı

El-Erian FED’in 2016 Temmuz Toplantısını Yorumladı

Haftanın en önemli gelişmesi olarak kabul edilen ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2016 Temmuz toplantısı, iki gün önce sonuçlandı. Küresel piyasaların dikkatle takip ettiği toplantıda, faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutuldu. Ayrıca FED yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, ABD ekonomisindeki risklerin azaldığını ve istihdam piyasasının sıkılaştığını dile getirdiler. FED’in 2016 Temmuz toplantısında yaşanan gelişmelerin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

FED toplantısının sonuçlanmasının ardından ise ünlü fon yönetici El-Erian, kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. FED kararlarını değerlendiren Erian’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“FED piyasa katılımcılarının beklentilerinin ötesinde ılımlı bir tavır sergiledi.”

Erian FED toplantısını değerlendirdiği açıklamasının ilk bölümünde, yetkililerin yeni politika tedbirlerini hayata geçirmekten uzak durduklarını ve böylelikle piyasa katılımcılarının beklentilerinin ötesinde ılımlı bir tavır sergilendiğini söyledi. Daha iyiye giden ekonomik gelişmelerin görüldüğünü belirten Erian, istihdam piyasasının güçlenmeye başladığını ve zayıf uluslararası görünüme ilişkin engellerle karşı karşıya olmaya devam edilmesinden dolayı yetkililerin faiz artırımına gitmeye ihtiyaç duymadıklarını dile getirdi. FED yetkililerinin ekonomik görünüme ilişkin olarak yakın dönemdeki risklerin azaldığını dile getirdiklerini belirten Erian, bu açıklamanın piyasa beklentisinden önemli ölçüde daha güçlü olduğunun altını çizdi.

“Dünya merkez bankalarına büyüme ve finansal istikrar konusunda daha fazla bağlı”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Erian, FED’in yüzünü sistematik önem taşıyan merkez bankalarına döndüğünü söyledi. Küresel mali krizin ardından dünyanın artık merkez bankalarına güçlü büyüme ve finansala istikrar konusunda daha fazla bağlı olduklarını belirten Erian, bu durumun uzun sürmesi halinde istenen sonuçlarının da bir o kadar sınırlı ihtimalde kalacağını dile getirdi. Son olarak ise Erian, merkez bankalarının politika bağımsızlığına ilişkin risklerin artacağını belirterek, istenmeyen zararların ve amaçlanmayan sonuçların büyüyeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum