Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

El-Badri: “İran’a Rağmen Petrol Ilımlı Bir Seviyeye Yükselecek!”

El-Badri: “İran’a Rağmen Petrol Ilımlı Bir Seviyeye Yükselecek!”
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) Genel Sekreteri Abdalla El-Badri bugün oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Hatırlanacağı üzere yaklaşık 2 ay önce OPEC ve Rusya Doha’da petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere bir görüşme gerçekleştirmişti. Ancak ilerleyen süreçte petrol üreticisi ülkelerin birbirlerine duydukları güvensizlikten dolayı, petrol üretimini dondurmak adına resmi anlaşma gerçekleşmemişti.

Geçtiğimiz hafta açıklandığı üzere OPEC ve Rusya, önümüzdeki ay Doha’da petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere yeniden bir araya gelecek. Ancak İranlı yetkililer bu görüşme öncesi geçtiğimiz hafta bir açıklama yaptılar. Yetkililer, OPEC ve Rusya arasında gerçekleşecek üretimi dondurma kararına kesinlikle katılmayacaklarını net bir tavırla duyurdular. İran’dan gelen bu açıklamanın ardından bugün OPEC Genel Sekreteri El-Badri önemli açıklamalarda bulundu. El-Badri’nin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Petrol ılımlı bir seviyeye yükselecek…”

El-Badri açıklamalarının ilk bölümünde İran’ın tavrıyla ilgili olarak konuştu. İran’ın önümüzdeki ay gerçekleşecek görüşmeye gelip gelmeyeceğini bilemediğini belirten El-Badri, İran’ın üretimin dondurulması konusunda diğer üreticilerle anlaşmaya varamaması durumda bile petrol fiyatlarının ılımlı bir seviyeye yükseleceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise El-Badri, 17 Nisan tarihinde Doha’da gerçekleşecek görüşmeye tüm OPEC ülkelerinin davet edildiğini belirterek, toplantıya ortalama olarak 15 ila 16 ülkenin katılacağını dile getirdi.

“Toplantının ardından fiyatlar üçte birden daha fazla yükseldi!”

El-Badri OPEC ve Rusya arasında yaklaşık iki ay önceki görüşmeye atıfta bulunarak; o toplantıya Arabistan, Venezuela ve Katar gibi ülkelerin de dahil olduğunu ve üretimi dondurma görüşmelerinin bile bu sene son 12 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş olan petrolü üçte birden daha fazla yükselttiğini söyledi. Açıklamalarının son bölümde ise El-Badri, petrol fiyatlarının önümüzdeki ay gerçekleşecek olan görüşmenin ardından daha da yükseleceği umudunu taşıdığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar