Yatırım yapmaya başla!

Ekran Kartı Satışları Azalsa da Nvidia Güçlenmeye Devam Ediyor!

Yılın ikinci çeyreğinde ekran kartı pazarında düşüş yaşansa da Nvidia payını artırarak süreçten kazançlı çıkmayı bildi. İşte detaylar…
Ekran Kartı Satışları Azalsa da Nvidia Güçlenmeye Devam Ediyor!

Bilindiği üzere Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi kripto paraların hızla değer kazanması, madencilik ekipmanı olan ekran kartlarına yoğun ilgi yaşanmasına neden olmuştu. Ancak zaman içerisinde ekipmanlarda yaşanan düşüş ekran kartı piyasasını doğrudan etkiledi. Geçtiğimiz aylarda kripto para madencileri Nvidia’yı adeta zengin etmişti.

Ancak yılın ikinci yarısında madenciliğe olan ilginin azalması ile beraber ekran kartı satışlarında belirgin bir düşüş yaşandığı belirtiliyor. Sektörün iki devi AMD ve Nvidia’yı doğrudan etkilemesi beklenen bir durum bu. Ancak yaşanan bu gelişmeye rağmen Nvidia pazardaki payını artırmayı başardı.

Nvidia Süreci Lehine Çevirdi

Nvidia Süreci Lehine Çevirdi

Yapılan araştırmalar ve analizler sonrasında Nvidia’nın pazardaki küçülmeye rağmen büyümeye devam ettiğini ortaya koyuyor. Yılın ikinci çeyreği itibari ile ortaya çıkan raporlar, teknoloji devinin 3.2 milyar dolarlık sistem içinde ya da bağımsız bir şekilde ekran kartı satışı gerçekleştirdiğini gösteriyor.

Sistem içerisine yerleştirilmiş ekran kartlarında 20 milyonluk bir satış rakamı yakalanırken, harici ekran kartı satışlarının 11 milyon civarında kaldığı görüldü. Bu istatistikler Nvidia’nın harici kart satışlarında belirgin bir düşüş yaşadığını gözler önüne serdi.

Geçmişten Bugüne Nvidia Ne Yaptı?

Geçmişten Bugüne Nvidia Ne Yaptı?

Teknoloji devi Nvidia, ekran kartı satış geçmişi boyunca en yüksek seviyeyi 1999 yılında 114 milyonluk satış rakamı ile gördü. 2017 yılı içerisinde 52 milyon ekran kartı satan şirket, geçmişten bugüne toplamda 2 milyarı aşkın ekran kartı satışı gerçekleştirdi.

Nvidia’nın dişli rakibi AMD’ye gelince, yılın bir önceki çeyreğine göre 4 puanlık bir düşüş yaşadığı belirtiliyor. Nvidia’nın ise pazardaki daralmaya rağmen 4 puanlık bir artış gerçekleştirerek, bir önceki yıl ile aynı çizgide olduğu görülmüş oldu. Fiyatların son erece yükselmiş olması ekran kartı piyasasını derinden etkilemiş görünüyor. Yapılan yorumlar, şirketlerin yıl sonuna kadar benzer satış rakamlarında olacağı yönünde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum