Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiye Güven Mart’ta 10 Ayın En Düşük Değerine Geriledi

TÜİK istatistiklerine göre ekonomiye güven yılın üçüncü ayında daha da azaldı. Savaşın sürdüğü ay boyunca üretici ve tüketicilerde kötümserlik arttı. Detaylar altta;
Ekonomiye Güven Mart’ta 10 Ayın En Düşük Değerine Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart 2022 için ekonomik güven endeksi raporunu yayımladı. Savaşın, yükselen enflasyonun ve emtia fiyatlarında artışın damga vurduğu Mart ayında ekonomiye güven yüzde 2,5 oranında azalarak 95,7 değerine düştü.

Bu Mayıs 2021’de görülen 92,8’den sonra endeksin en düşük değeri oldu.

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri olmak üzere tüm alt kategorilerde düşüşlerden kaynaklandı.

Rakam bir kez daha 100 değerinin altında kalarak genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösterdi.

Mart’ta En Sert Düşüş Hizmet Sektöründe Kaydedildi

Ekonomik Güven Endeksi Mart 2022
KAYNAK: TÜİK

Mart’ta en sert düşüşü kaydeden alt endeks, hizmet sektörü güven endeksi oldu. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,2 oranında azalarak 111,3 değerine geriledi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksinde yüzde 3,1 azalış olurken inşaat sektörü güven endeksinde yüzde 2 oranında azalma oldu. Ardından en sert düşüşler sırasıyla yüzde 1,9 düşen tüketici güven endeksi, yüzde 1,6 azalan reel kesim güven endeksinde yaşandı.

Şubat’ta Tüm Sektörlerde Güven Endeksi Azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan endeks, Şubat’ta yüzde 2,6 azalarak 98,2 değerini almıştı.

Düşüş, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri olmak üzere tüm alt kategorilerdeki düşüşlerden kaynaklanmıştı. Bir önceki aya göre en sert düşüşü yüzde 3,8’le perakende ticaret sektörü kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu