Yatırım yapmaya başla!

Ekonomiye 300 Milyar Liralık Altın Kazandırılacak

Türkiye'de yastık altı diye tabir edilen yaklaşık 300 milyar lira değerinde altın bulunuyor. Hazine, bu altınların ekonomiye kazandırılması için çalışmalara başladıklarını duyurdu.
Ekonomiye 300 Milyar Liralık Altın Kazandırılacak

Hazine, yastık altında bulunan yaklaşık 300 milyar lira değerindeki altını, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası projesiyle ekonomiye kazandırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda ilk adımın ise 2-6 Ekim tarihlerinde atılacağı bildirildi.

Uzmanlara göre Türkiye’de yastık altında toplamda 2 bin tonun üzerinde altın olduğu tahmin ediliyor.

Altın hiç kuşkusuz yurt içinde en çok tercih edilen yatırım aracı. Her koşulda da en güvenilir liman olarak ilk sırada yer alıyor. Ancak insanlar altın birikimlerini genellikle evlerinde veya banka kasalarında tutuyorlar. Dolayısıyla ülke ekonomisine bir katkısı olmuyor. İşte, yaklaşık 2 bin ton olduğu tahmin edilen bu yastık altı dediğimiz altınların, ekonomiye kazandırılması için hazine farklı yatırım araçlarını piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, söz konusu girişimin büyümeyi ve kalkınmayı destekleyeceğini belirtti.

300 milyar lira değerindeki atıl durumda bulunan altın, altın tahvilleri ve altına dayalı kira sertifikası projesi olmak üzere iki ayrı şekilde değerlendirilecek. Bakan Şimşek, bu iki yatırım aracı sayesinde sermaye piyasalarının gelişeceğini, büyüme ve kalkınmanın da destek bulacağını söyledi.

Hedeflenen projede en önemli adımın insanlara bu süreci tanıtmak ve faydalarını anlatmak olduğu bildirildi.

İş Yatırım Finansal Sektörden Sorumlu Araştırma Müdürü Dr. Bülent Şengönül; yastık altında oldukça fazla miktarda altın olduğunu ancak insanların bunu finansal sisteme taşımalarının hiç de kolay olmayacağını söyledi. Şengönül’e göre, bu noktada en önemli adım insanlara söz konusu projenin faydalarını anlatmak ve tanıtmak. Çünkü altın tahvili getirisi konusunda şu anda çok fazla belirsizliğin olduğu düşünülüyor.

Yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması için yatırımcılara devlet güvencesinin verilmesi şart.

Kuyumculuk sektörü temsilcileri de söz konusu altınların ülke ekonomisine kazandırılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Ancak en önemli sorun insanların güven duyması. Bunun yanında altın tahvilinde yıllık %2 ve daha üstü bir getirinin teşvik edici olacağı tahmin ediliyor. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, yastık altı altınların kuyumcular vasıtasıyla POS cihazları üzerinden sisteme kazandırılmasının mümkün olabileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum