Yatırım yapmaya başla!

Ekonomistler Son 6 Yılın En Güçlü Büyümesini Değerlendirdi

2017'nin üçüncü çeyreğinde %11,1 ile son altı yılın en güçlü gelen çeyreklik büyümesi piyasalarda yankı uyandırdı. Peki, ekonomistler söz konusu verileri nasıl değerlendirdi?
Ekonomistler Son 6 Yılın En Güçlü Büyümesini Değerlendirdi

Bu sabah saatlerinde açıklanan 2017 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamları analistlerinden tahminlerinden daha yukarıda geldi. Geçtiğimiz dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ısrarla söz konusu çeyrekte %10’un üzerinde büyüme beklediklerini söylese de, ekonomistlerin tahminleri bu seviyenin altındaydı.

Ayrıca döviz kurlarındaki yükseliş, yüksek enflasyon, işsizlik rakamlarındaki artış, büyük şirketlerin iflas açıklamaları gibi daha birçok faktör, vatandaşın yüksek gelen büyüme verilerini şaşkınlıkla karşılamasına neden oldu. Peki, ekonomistler son 6 yılın en yükseği olan çeyreklik büyümeye ne diyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tahminlerin üzerinde gelen büyüme verileri için iç ve dış fesat güçlere karşı en güzel cevap olduğunu söyledi.

3. çeyrekte dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olmamıza ilişkin açıklamada bulunan Erdoğan, yıl sonu büyüme tahminini %7 olarak revize etti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, söz konusu artışta makine teçhizat yatırımlarındaki %15,3 oranındaki yükselişin payı olduğunu söyledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal da geçtiğimiz günlerde makine-teçhizat alanında yatırımcıya destek vereceklerini duyurmuştu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise %11,1 gelen büyüme rakamlarıyla daha önceki söylemlerinde ne kadar haklı olduklarını vurguladı. Zeybekci’nin yıl sonu büyüme tahmini ise %6,7-6,8 civarında.

Halkbank Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, 2017 büyüme tahminlerini %5,6’dan %7,5’a revize etti.

Tokalı, yılın diğer çeyreklerindeki büyüme rakamlarını da göz önünde bulundurarak, yıl sonu tahminlerini %7,5, 2018 yılı için ise %4 seviyesine revize ettiklerini açıkladı. Takvim etkilerinden arındırılmış verilerde de yıllık bazda %9,6 ve dokuz aylık dönemde %7,2’lik ciddi artışların olduğunu söyleyen Tokalı, söz konusu verilerdeki yükselişte; sanayi üretiminde yüksek seviyelere ulaşılmasının payı olduğunu belirtti.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan durumu enflasyon açısından değerlendirdi ve hala büyük riskler olduğunu dile getirdi.

Erkan, büyüme rakamlarına en büyük katkının hanehalklarının nihai tüketim harcamaları ve gayrisafi sabit sermaye oluşumundan geldiğini söyledi. Bu durumun aynı zamanda enflasyonda da yukarı yönde baskının devam etmesi anlamına geldiğini söyleyen Erkan, ortada halen enflasyon açısından risklerin bulunduğunu söyledi. Enflasyon Kasım ayında yıllık bazda %12,98 artış göstermişti.

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu ise ekonomik büyümenin beklentilerin çok üzerinde olduğunu söyledi.

Tuncay Turşucu, tarım alanındaki verilerin zayıf olduğunu, fakat bunun dışında yıllık bazda imalat sanayi, inşaat, hizmetler, vergi gibi kollarda iyi performansların sergilendiğini bildirdi. Büyümedeki artışın her zamanki gibi hanehalkı tüketimi odaklı olduğunu söyleyen Turşucu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına daha rahat devam edeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum