Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlerin Şubat Ayı Enflasyon Beklentisi Belli Oldu

Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasına az bi süre kala Bloomberg HT'nin, anketine katılan ekonomistlerin enflasyon beklentisi belli oldu. Detaylar haberde...
Ekonomistlerin Şubat Ayı Enflasyon Beklentisi Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayına yönelik raporunda enflasyonun yıllık bazda yüzde 64,86, aylık bazda ise yüzde 6,7 oranında yükseldiğini duyurmuştu. Şimdi piyasada gözler 4 Mart’ta açıklanacak olan Şubat ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Bloomberg HT’nin Şubat ayı enflasyon beklentisi belli oldu.

Bloomberg HT’nin anketine 22 kurum katıldı. Bu kurumların medyan beklentisi enflasyonu aylık yüzde 3,8 seviyesinde artacağı yönünde oldu. Yıllık beklenen artış seviyesi ise yüzde 66 olarak kaydedildi.

En Yüksek Beklenti Yüzde 68

Şubat ayı enflasyonu aylık bazda en düşük beklenti yüzde 3,2, yıllık bazda en yüksek beklenti yüzde 5 seviyesinde yer aldı.

Bunun yanında yıllık enflasyon için en yüksek beklenti yüzde 68, en düşük ise yüzde 65 seviyesinde kayda geçti. Ayrıca 2024 yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi bir önceki anket dönemine göre sınırlı gerileyerek yüzde 42,6 oldu.

Bir önceki anket döneminde tahmin yüzde 43 seviyesinde yer almıştı. 2024 yılı enflasyonunda zirve tahmin yüzde 73,2 oldu. Bu gelişmelerin öncesinde Foreks Haber’in anketine katılan ekonomistlerin Şubat ayı enflasyon beklentisi açıklandı. Ekonomistleri yıllık enflasyon beklentisi yüzde 66,14 olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.