Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlere Göre Yüksek Enflasyon Halen Başlıca Endişe Kaynağı

Reuters anketine katılan ekonomistler, küresel ekonomi için en önemli endişe kaynağının yüksek enflasyon olduğunu belirtti.
Ekonomistlere Göre Yüksek Enflasyon Halen Başlıca Endişe Kaynağı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Reuters tarafından düzenlenen bir ankete göre 2023 büyüme tahminlerini üçten yükselten ekonomistler, merkez bankalarının faiz artırımlarında sona yaklaşmış olmasına rağmen, yüksek enflasyonun bu yılki en büyük ekonomik endişe olmaya ettiğini düşünüyor.

Küresel ekonominin bu yıl şu ana kadar beklenenden daha iyi performans göstermesiyle birlikte, çoğu büyük ekonominin doğrudan bir resesyondan kurtulacağı veya sığ bir resesyondan paçayı sıyıracağı tahmin ediliyor.

Küresel Büyümede Yukarı Yönlü Revize

Kapsanan 45 ekonominin çoğunluğu için medyan tahminler, Ocak anketine kıyasla yukarı yönlü revize edildi. Anket küresel büyümenin bu yıl için yüzde 2,5 olacağını savunuyor. Üç ay önceki ankette büyüme yüzde 2,1 olarak tahmin edilmişti. Uluslararası Para Fonu (IMF) ise yüzde 2,8’lik bir büyüme öngörüyor.

Ekonomistler enflasyon görünümlerini de yükselttiler. Ankete katılan 45 ekonominin üçte ikisinden fazlası için medyan tahminler yükseltildi ve ekonomistler, enflasyonun tahminlerini aşmasını beklediklerini söylediler.

Bank of America Securities’den Ethan Harris, “Günün büyük sorusu, enflasyonu kontrol altına almak için ne kadar ekonomik zayıflığa ihtiyaç duyulacağıdır. Bizim görüşümüz, küresel enflasyonu aşağı çekmede neredeyse hiç acı çekmeden yalnızca sınırlı ilerleme kaydedildiğidir” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Anket, Federal Rezerv’in bu yılın sonuna doğru faiz politikasında gevşeyeceği görüşüne katılmıyor. FED’in Mayıs ayında 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmesi ve sonrasında yıl boyunca sabit tutması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın da Mayıs ve Haziran ayında 25 baz puanlık faiz artırımları yapması bekleniyor. Mayıs ayında faiz artırması beklenen bir diğer kurum ise İngiltere Merkez Bankası olmakta.

Yüksek Enflasyon Ekonomistlerin Odağında

Yakın vadede küresel ekonomi için en büyük riskin ne olduğu sorulduğunda, 176 ekonomistin 94’ü ısrarla yüksek enflasyonu seçti. Kalan 82 kişi ise finansal kargaşaya dikkat çekti. Finans piyasaları, Mart ayının büyük bir bölümünü ABD ve Avrupa’daki bölgesel bankaların sağlığıyla ilgili endişelerle geçirdi ve son dönemde bu endişeler azalıyor.

TD Securities’in küresel makro strateji başkanı James Rossiter, “Kriz korkuları azalırken, enflasyon endişeleri yeniden geri dönüyor. Çekirdek enflasyonda uzun zamandır beklenen yavaşlama büyük ölçüde gerçekleşmediği için riskler yukarı yönlü hareket ediyor” diye konuştu.

ABD işsizlik oranının şu anda yüzde 3,5 olan seviyeden, 2023’ün sonunda yüzde 4,3’e ve 2024’te ortalama yüzde 4,5’e bekleniyor Bu oran önceki durgunluklara kıyasla hala tarihsel olarak düşük seviyeyi temsil ediyor.

Büyümenin bu yıl ve 2024’te sırasıyla ortalama yüzde 1,1 ve yüzde 0,8 olacağı tahmin ediliyor. Dünyanın en büyük ikinc ekonomisi Çin’deki büyümenin geçen yılki yüzde 3,0’den bu yıl yüzde 5,4’e çıkması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.