Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlere Göre Fed’in Faiz Artırımları Resesyona Neden Olacak

CNBC’nin Fed anketine göre yatırımcıların ve ekonomistlerin yüzde 63′ü Fed’in enflasyonu yüzde 2 hedefine indirme çabasının resesyon yaratacağına inanıyor.
Ekonomistlere Göre Fed’in Faiz Artırımları Resesyona Neden Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

CNBC Fed Anketi katılımcılarına göre, Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırarak enflasyonu durdurma çabaları büyük olasılıkla bir resesyona yol açacak.

Bazıları yumuşak iniş umudunu sürdürmeye devam etse de, çoğunluk ekonominin bu yıl içinde daralmaya başlayacağını düşünüyor.

Fed’in enflasyonu yüzde 2 hedefine indirme çabasının bir resesyon yaratıp yaratmayacağı sorulduğunda, yüzde 63′ü bunun olacağını ve sadece yüzde 22′si olmayacağını söyledi. Fon yöneticileri, analistler ve ekonomistleri içeren 30 katılımcı, önümüzdeki 12 ay içinde yüzde 55′lik bir durgunluk şansı belirledi.

Küresel politika araştırma şirketi Piper Sandler başkanı Roberto Perli, “Yumuşak inişe giden bir yol kesinlikle var, ancak bu dar, gizli ve bulması çok zor. Aslında, bazı göstergeler ABD ekonomisinin halihazırda durgunlukta veya buna yakın olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Faiz Artırımlarının Devamı Bekleniyor

Artan durgunluk korkularına rağmen, Fed’in eninde sonunda, gelecek yıl faiz oranlarını, enflasyonu düşürene kadar artırması ve yoluna devam etmesi bekleniyor. Bu haftaki toplantıda biri hariç tüm üyeler 75 baz puan faiz artışı öngörüyor.

GCM Yatırım Banner

Ortalama tahmin, Fed fon oranının Mart 2023′te yüzde 3,8′lik bir zirveye ulaşacağı yönünde. 2023 yılı sonunda ise yüzde 3,1′e ve 2024 yılı sonunda yüzde 2,9′a düşmesi bekleniyor.

Pictet Wealth Management kıdemli ABD ekonomisti Thomas Costerg, Fed’in artan resesyon risklerini daha fazla dikkate almaya başlamasını ve Eylül ayından itibaren faiz artışlarını yavaşlatmaya başlamasını beklediğini söyledi. İstihdamın keskin bir düşüş yaşaması muhtemel olduğundan Fed’in Aralık ayında yürüyüşe devam edebileceğini sanmadığını sözlerine ekledi.

Gelecek bir yıl içinde durgunluk olacağını tahmin edenlerin çoğu, bunun Aralık’ta başlayacağına inanıyor ve çoğu da ılımlı olacağını düşünüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün paylaştığı raporda, küresel ekonomiye dair büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize ettiğini duyurdu.

Wells Fargo Corporate Investment Bank’ın genel müdürü ve kıdemli ekonomisti Mark Vitner, “Faiz oranlarını agresif bir şekilde yükselttikten sonra, Fed’in yakında bir ara vermesi ve zaten yapmış olduğu hamlelerin yatışmasına izin vermesi gerekebilir. İşe alımların yavaşlatılması teknoloji sektörünün bazı bölümlerinden daha geniş ekonomiye yayılıyor ve yakında artan işsizliğe dönüşecek.” diye konuştu.

Ankete katılanlar, hisse senetlerini pandeminin başlangıcından bu yana en makul fiyat seviyesinde olduğunu düşünüyor. Fed, Temmuz ayı için faiz kararını yarın saat TSİ 21:00’da açıklayacak. Beklentiler 75 baz puanlık faiz artırımı olacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.