Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler Faiz İndirimi Sonrasında Yıl Sonuna Doğru %15-16 Aralığını Öngörüyor

Merkez Bankası’nın bugün aldığı faiz indirimini değerlendiren ekonomistler, yıl sonuna doğru %15-16 aralığının görülme ihtimalinin arttığını belirtti.
Ekonomistler Faiz İndirimi Sonrasında Yıl Sonuna Doğru %15-16 Aralığını Öngörüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini 325 baz puan indirerek %16,50 seviyesine çekti. Temmuz ayında yapılan 425 baz puanlık indirimle birlikte son iki toplantıda 750 baz puanlık indirim uygulanmış oldu. Söz konusu indirim ekonomistlerin beklentisinin üzerinde gerçekleşirken alınan kararın piyasaları nasıl etkileyeceği yorumlandı.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, swap piyasasının daha yüksek miktarda faiz indirimini fiyatladığını söyledi.

Swap Piyasası Faiz BeklentisiPiyasalar günlerdir Merkez Bankası’ndan gelecek faiz kararını bekliyordu. Birçok ekonomist çeşitli tahminlerde bulunurken en düşük ve en yüksek beklenti 175 – 300 baz puan arasında değişkenlik gösterdi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi Merkez’in verdiği 325 baz puanlık indirim kararının piyasadaki en yüksek beklentiye yakın gerçekleştiğini aktardı.

Merkez’den gelen açıklamaların bundan sonraki dönemlerde daha dikkatli adım atılacağının sinyallerini verdiğini söyleyen Bürümcekçi, önden yüklemeli faiz indirimlerinin tamamlandığını dile getirdi. Son iki toplantıda 750 baz puanlık indirim yapıldığını, bu gelişme ile önümüzdeki dönemlerde ortalama fonlama maliyeti haftalık repo faizi ile yakın seyredeceğini ifade etti.

Son uygulanan indirimle yıl sonu politika faizi beklentisini %15-16 olarak açıklayan Bürümcekçi, reel faizde Meksika’nın altına indiğimizi belirtti.

Yıl Sonu Faiz TahminiEnflasyondaki beklentiye göre hesaplanan reel faizin bugün yapılan indirim sonrasında %3,8 seviyesine inerek Meksika’nın altına gerilediğini belirtti. Reel faizde gelişen ülke ortalamasının altına inilmesinin risk primi açısından olumlu bir gelişme olmadığını söyleyen Bürümcekçi, bundan sonraki faiz kararlarında enflasyona göre hareket edilip edilmeyeceğine dair endişe oluştuğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Gecelik faiz oranının bankaların likidite durumuna göre dalgalanacağını söyleyerek; “Faiz koridoru da gecelik borç alma faizi yüzde 15, haftalık repo faizi yüzde 16,50, gecelik borç verme faizi yüzde 18, piyasa yapıcı fonlama oranı yüzde 15,50 ve GLP faizi yüzde 19,50 şeklinde oluşacaktır.” açıklamasında bulundu.

Enflasyonun Eylül ve Ekim aylarında %10 seviyesine gerileyip daha sonra %14’e yükseleceğini söyledi. Son verilerle birlikte en iyi ihtimalle enflasyonun %12-13 civarında geleceğini söyleyen başarılı ekonomist, politika faizinde ise yıl sonuna doğru %15-16 aralığının güçlendiğini yorumladı.

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek yapılan indirim miktarının 275 bp olan beklentilerinin üzerinde olduğunu söyledi.

Orkun Gödek Faiz YorumuBunun yanında 300 baz puanın üzerindeki indirimin swap piyasası fiyatlamalarına paralel olduğunu belirten Gödek, yıl sonu tahminlerini açıkladı. Politika faiz oranının 2019 sonuna doğru %15 seviyesinde gerçekleşebileceğini belirtti.

Daha önce %15,50 olan beklentileri bugün yapılan faiz indirimi sonrasında aşağı yönlü revize edilmiş oldu. Ekim ayındaki toplantıda 100 baz puan indirim bekleyen analist, Aralık’ta ise 50 baz puanlık bir indirimin daha geleceğini öngörüyor.

Beklentilerini daha geniş tutmalarının sebebini ise enflasyonda son dönemde görülen iyileşme ve Türk lirasındaki dalgalanmanın azalması olarak açıkladı. Banka tarafından yapılan açıklamaların, dış koşulların sınırlı ölçüde iyileşme gösterdiği varsayımını doğurduğunu, bu nedenle de agresif bir indirim beklemediklerini sözlerine ekledi.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, enflasyonun yıl sonuna doğru %13,9 seviyesine ineceğini öngörüyor.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda KaradağMerkez Bankası’nın enflasyon konusunda iyimser olduğunun net bir şekilde görüldüğünü söyleyen Karadağ, bu durumun önümüzdeki aylarda da devam edeceğini bekliyor. Yıl sonuna kadar toplamda 150-200 baz puanlık bir faiz indirimi daha beklediklerini söyledi.

Aralık ayında aylık bazda negatif enflasyon göreceğimizi ve yıl sonunda yıllık %13,9 seviyesinin gerçekleşeceğini aktardı. Bugün açıklanan veri sonrasında gelecek hafta Amerikan Merkez Bankası faiz kararı izlenecek. FED’den 25 baz puanlık indirim beklediklerini söyleyen Karadağ böyle bir hamle gelmesi durumunda gelişen ülke piyasalarının olumlu etkileneceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.