Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistler Merkez Bankası’nın Eylül Toplantısından 250-275 Bp Faiz İndirimi Bekliyor

Piyasalar bu hafta yapılacak TCMB PPK toplantısından çıkacak faiz kararına odaklanırken, ekonomistlerin beklentisi 250-275 bp indirim yapılması yönünde.
Ekonomistler Merkez Bankası’nın Eylül Toplantısından 250-275 Bp Faiz İndirimi Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayında yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 425 baz puanlık indirim uygulamıştı. Bu değişiklikle birlikte politika faiz oranı %24’ten %19,75 seviyesine çekilmişti.

Perşembe günü ise Eylül toplantısı yapılacak. Piyasanın nefeslerini tutarak beklediği toplantıda genel olarak beklenti faiz indirimi uygulanması yönünde. Nitekim Ağustos ayı enflasyon rakamlarının yıllık bazda %15,01 seviyesine gerilemesi ile de faiz indirimi beklentileri artmıştı.

Aralarında Tacirler Yatırım ve İş Yatırım analistlerinin yer aldığı ekonomist tahminleri genel olarak politika faizinde 250 – 275 baz puanlık indirim uygulanması yönünde.

Eylül toplantısında 250 – 275 baz puanlık indirim bekleyen ekonomistler bundan sonra gerçekleşecek iki toplantıda da faizlerdeki düşüşün süreceğini öngörüyor.

Ekonomistlerin Faiz TahminleriBu haftanın en önemli gelişmesi kuşkusuz ki Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz değişikliği kararı olacak. Analistler kritik veri öncesinde yaptığı açıklamada politika faizinin %17 – 17,25 seviyesine çekileceğini tahmin ediyor.

Enflasyonun yıllık bazda son 15 ayın en düşük seviyesine gerilemesi, gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikasında genişlemeci tutum uygulaması gibi faktörlerin etkisi ile faiz indirimlerinin bundan sonraki iki toplantıda da devam edeceği düşünülüyor. Yapılan açıklamada piyasaların 24 Ekim ve 12 Aralık’ta yapılacak PPK toplantılarında toplamda 200 – 250 baz puan arasında faiz indirimi beklediği söylendi.

Anadolu Ajansı Finans Analisti Haluk Bürümcekçi Merkez Bankası’ndan Perşembe günü 250 – 275 baz puan arasında bir indirim bekliyor. Parasal sıkılığın düzeyinin enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceğini söyleyen Bürümcekçi, Merkez Bankası’nın Türkiye için en makul reel faizi göz önünde bulundurarak hesaplamalar yapacağını sözlerine ekledi.

Merkez Bankası’nın olası senaryolar dahilinde politika faizini yıl sonuna doğru %16 seviyesine İndirebileceği düşünülüyor.

TCMB Yıl Sonu FaizHaluk Bürümcekçi Türkiye’nin risk priminin halen 400 puanın üzerinde olduğunu ve diğer gelişen ülkelerin politika faizleri dikkate alındığında Merkez’in 2019 yılı sonuna doğru faiz oranını %16 seviyesine çekebileceğini tahmin etti.

Başkan Murat Uysal’ın Enflasyon Raporu’nda reel faiz seviyesi için herhangi bir açıklama yapmadığını hatırlatan Bürümcekçi, son açıklanan rakamların enflasyonun genel gidişatında memnuniyeti artırdığını belirtti. Amerika ve Avrupa merkez bankalarının gevşeme adımlarında piyasa beklentisine paralel yönde hareket etmesi ile TCMB’nin de manevra genişleyeceğini aktardı.

Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen, 250 baz puanlık indirim bekliyor.

Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar GökşenTCMB Başkanı Murat Uysal’ın daha önce yaptığı açıklamalar çerçevesinde politika faizi yıl sonu beklentisinin %15,5 olduğunu söyleyen Gökşen, Perşembe günü 250 baz puanlık indirim bekliyor.

Bir önceki toplantıda enflasyonda hedeflenen seviyeye ulaşılana kadar temkinli duruşun devam ettirileceğini ve parasal sıkılığın enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceğini hatırlattı.

İş Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölüm Yönetmeni Muammer Kömürcüoğlu da 250 baz puan faiz indirimi beklediğini söyledi.

İş Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölüm Yönetmeni Muammer KömürcüoğluPerşembe günü 250 baz puan, önümüzdeki aylarda yapılacak iki toplantıda da toplamda 200 bp indirim bekleyen Kömürcüoğlu, son açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Enflasyonun sürpriz bir şekilde düşüş gösterdiğini ve önümüzdeki aylarda da düşüşün süreceğine dair sinyallerin alındığını dile getiren Kömürcüoğlu, bu gelişmenin faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirdiğini kaydetti.

Eğer kendilerinin beklediği gibi faiz indirimi uygulanırsa reel faiz oranının %4,2 seviyesine geleceğini belirtti. Fakat bu oranın bile hala diğer gelişmekte olan ülke piyasalarına kıyasla yüksek seviyede olduğunun altını çizdi.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının genişlemeci adımlarının ve diğer gelişen ülke merkez bankalarının uyguladığı faiz indirimlerinin de TCMB’nin faiz indirimine gitmesi için zemin yarattığını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu