Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler Sanayi Üretimine Dair İyimserlikten Uzaklaştı

AA Finans Anketi, Salı günü açıklanacak olan sanayi üretim endeksi verilerinden önce ekonomistlerin tahminlerini ortaya koydu.
Ekonomistler Sanayi Üretimine Dair İyimserlikten Uzaklaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Anadolu Ajans (AA) Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi sonuçları açıklandı. 8 ekonomistin katıldığı ankete göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin Kasım ayında, yıllık bazda yüzde 0,5 oranında azalması bekleniyor. Arındırılmış sanayi üretim endeksi için beklentiler yüzde 2,8 – 1,2 artış olması yönünde.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksinin ise yıllık bazda yüzde 1,6’lık düşüş göstermesi bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 10 Ocak Salı günü Kasım 2022 dönemine ait sanayi üretim verilerini açıklayacak.

Ekim’de Beklentinin Üzerinde Artmıştı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TÜİK

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi Ekim ayında yıllık bazda yüzde 2,5, aylık yüzde 2,4 oranında artmıştı.

Yıllık olarak bakıldığında en fazla artan grup yüzde 36,7 ile yüksek teknoloji ürünleri üretimi olurken, onu yüzde 26,6 ile sermaye malı, yüzde 14,3 ile orta yüksek teknoloji ürünleri izledi.

GCM Yatırım Banner

Ana gruplardan madencilik ve taşocakçılığı yüzde 7,4, elektrik, gaz ve buhar yüzde 4,8 azalırken, imalat sanayi yüzde 3,7 arttı.

Yüksek teknoloji ürünleri aylık dönemde de yüzde 11 ile üretimin en fazla arttığı kategori oldu. Eylül verileri ile kıyaslandığında madencilik ve taşocakçılığı yüzde 7,8, imalat sanayi yüzde 2,5, ara malı yüzde 1,1, dayanıklı tüketim malı yüzde 4,6, sermaye malı yüzde 9,9, orta düşük teknoloji yüzde 1,3 ve orta yüksek teknoloji yüzde 6,5 arttı.

(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın