Yatırım yapmaya başla!

Ekonomistler Murat Çetinkaya’nın Yorumunu Şahin Olarak Değerlendirdi

Ekonomistler yıl sonu enflasyon tahminini düşüren ve bu alanda belirgin bir iyileşme olana kadar sıkı duruşun devam edeceğini belirten TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamalarını değerlendirdi.
Ekonomistler Murat Çetinkaya’nın Yorumunu Şahin Olarak Değerlendirdi

Bu sabah açıklanan Ocak ayı enflasyon tahmini raporuna göre, yıl sonu enflasyon beklentisi %14,6 seviyesine, 2020 yılı beklentisi ise %8,2’ye indirildi. Açıklama sonrası dolar ve borsada sert düşüşler gözlendi. Ekonomistler TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamalarını şahin olarak nitelendirirken, verilen mesajlar değerlendirildi.

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin, Çetinkaya’nın açıklamalarının, Merkez Bankası’nın parasal gevşemede aceleci davranmayacağını gösterdiğini söyledi.

Murat Çetinkaya Ankara’da yaptığı konuşmada enflasyonda belirgin bir düşüş oluncaya kadar sıkı para politikasındaki kararlı duruşun devam edeceğini belirtti. Gerekli görüldüğü takdirde de ek bir parasal sıkılaşmaya gidileceğini söyledi. Ekonomistler bu açıklamaları gevşemede aceleci davranılmayacağına, faizlerin yıl boyunca aynı seviyede tutulmayacağına ve parasal sıkılaşmanın enflasyona bağlı olarak değişeceğine yorumladı.

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin, 2019’un en geç ikinci yarısında enflasyonun beklendiği gibi düşmesi halinde belirgin bir faiz indirimi olabileceğini dile getirdi. Bu durumun piyasa beklentileri ile uyumlu, TL ve risk primi için destekleyici olduğunu ifade eden analist, uzun vadeli faizlere de olumlu yansıyabileceğini aktardı. Aynı zamanda Hazine’nin yeniden uzun vadeli tahvil ihraç etmesini sağlayabileceğini söyledi.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, enflasyon tahminlerinin düşürülmesinde etkili olan faktörleri sıraladı.

Aşağı yönlü yapılan revizasyonda petrol ve ithalat fiyatlarının etkisi olduğunu belirten Tokalı, 2019’da %13, 2020’de %10 olan tahminlerini bu alanda belirgin bir iyileşme oluncaya kadar korumaya devam edeceklerini dile getirdi.

Geçen yılın sonunda %25,57 olan gıda yıllık enflasyonunun bu ay sonunda %30’lara çıkabileceğini, bu doğrultuda Hal Yasası, üretim planlaması ve tedarik zinciri gibi önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. Enflasyonda kalıcı bir düşüş oluncaya kadar sıkı duruştan taviz vermeyecek olan Merkez Bankası’nın dezenflasyon süreci açısından önemli bir destek unsuru olduğunu ifade etti.

Para politikasında kararlılık, enflasyonu düşürme sürecinde en önemli etken.

Banu Kıvcı Tokalı, iç talep koşullarındaki yavaşlamanın belirginleştiği ortamda, net dış talep koşullarının desteğiyle ekonomide geçen yılın ikinci yarısından itibaren başlayan dengelenme sürecinin son çeyrekte daha da belirginleştiğini yorumladı.

Gıda fiyatlarının etkisiyle enflasyonun yılın ilk yarısında %20-22 arasında olacağını tahmin eden Tokalı, para politikasındaki sıkı duruşun aynı şekilde korunacağını dile getirdi. İkinci çeyrek sonuna doğru faizlerde indirim bekleyen başarılı ekonomist, 2019 yılı içinde toplamda 250 baz puanlık bir indirim yapılmasını öngörüyor.

İş Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölüm Yönetmeni Muammer Kömürcüoğlu da Çetinkaya’nın enflasyon açıklamasını değerlendirdi.

Merkez Bankası’nın iç talepteki yavaşlamaya bağlı olarak 2019 yıl sonu enflasyon tahminini düşürdüğünü söyleyen Kömürcüoğlu, iyimser buldukları tek noktanın gıda enflasyonu tarafındaki açıklamalar olduğunu ifade etti. Para politikasında Merkez’in şahin olduklarını düşündüklerini, Çetinkaya’nın açıklamalarının en başta kur cephesinde olumlu karşılandığını söyledi.

Ancak çekirdek ve manşet enflasyonu başta olmak üzere fiyatlama davranışlarındaki eğilimlerin birlikte değerlendirilip, tüm rakamların sağlıklı seviyelere ulaştığının görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Kömürcüoğlu, ilk faiz indirimi kararının Haziran toplantısında alınmasını beklediklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum