Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler Küresel Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Ekonomistler küresel enflasyona ilişkin beklentilerini açıkladı. Analistlere göre küresel enflasyon 2023'ün dördüncü çeyreğinde yavaşlayacak. İşte detaylar;
Ekonomistler Küresel Enflasyon Beklentisini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yüksek enflasyonla mücadele eden küresel merkez bankaları son dönemde uyguladıkları para politikalarının yansımalarını açıklanan makroekonomik verilerden görmeye başladı. Küresel enflasyona ilişkin beklenti ise analistler Tom Orlik, Scott Johnson ve Stuart Paul tarafından ele alındı.

Analistler değerlendirmelerinde, küresel enflasyonun 2023’ün son çeyreğinde yüzde 6,4’e yavaşlayacağını öngördü. 2022 yıl sonunda küresel enflasyon, yüzde 9,3 olarak kaydedilmişti.

Bloomberg Economics, 2024 yılının dördüncü çeyreğinde küresel enflasyonun yüzde 4,6 seviyesinde olacağı yönünde tahminde bulundu.

Türkiye ve Arjantin’deki yüksek enflasyon nedeniyle kurum, gelişmekte olan ülkelerin enflasyon beklentisini 2023 sonu için yüzde 14,3, 2024 dördüncü çeyrek içinse yüzde 9,8 olarak belirledi.

Amerika’da aylık çekirdek enflasyonun gücünü koruduğuna işaret eden analistlerin, piyasaların son ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artışı ihtimalini olması gerekenden düşük fiyatlayabileceği ileri sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg HT haberinde, analistlerin 2023 yılının geri kalanında FED’in son bir faiz artışı veya faizlerin sabit tutulması ihtimalini neredeyse eşit oranda gördüğünü belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.