Yatırım yapmaya başla!

Beklentilerin Üzerinde Gelen Enflasyon Sonrası TCMB Yeni Bir Faiz Artırımı Yapar mı?

Bu sabah açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamları piyasa beklentisinin çok üzerinde gelince, gözler Merkez Bankası'nın atacağı adımlara çevrildi. Ekonomistlerin enflasyon üzerine yaptığı değerlendirmeler şöyle...
Beklentilerin Üzerinde Gelen Enflasyon Sonrası TCMB Yeni Bir Faiz Artırımı Yapar mı?

Bu sabah açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamları, piyasa otoriteleri tarafından büyük bir şok olarak nitelendirildi. Aylık bazda %3,46 artış olması beklenirken %6,30’luk bir yükseliş gerçekleşti. TÜFE’de yıllık artış oranı ise %24,52 olarak açıklandı. Beklentilerin çok üzerinde gelen enflasyon rakamları sonrasında dolar kuru hızlı bir artış sergilerken, Borsa İstanbul’da inişli – çıkışlı bir gün yaşandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak verilerin yayınlanmasından hemen sonra yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadele programının önümüzdeki hafta açıklanacağını duyurdu. Peki, uzmanlar tahminlerin üzerinde gelen enflasyon rakamlarını nasıl yorumladı, bundan sonraki aşamada TCMB’den yeni bir faiz artışı kararı çıkar mı?

Manulife Gelişen Piyasalar Stratejisti Richard Segal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artırması gerektiğini söyledi.

Merkez Bankası 13 Eylül toplantısında politika faiz oranında 625 baz puanlık bir artış yapmıştı. Ancak kurda kalıcı bir düşüş sağlayamayan bu faiz artırımı piyasa tarafından işe yaramadığı gerekçesiyle, çok fazla bulundu ve boş yere yapıldı olarak yorumlandı.

Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri yorumlayan Segal ise son verilerin büyük bir şok olduğunu, bundan sonra Türk piyasaları için zor zamanların başladığını, enflasyonun şu an kötü bir noktada olduğunu ve daha da kötüye gidebileceğini söyledi. Tüm bu etkenler doğrultusunda Merkez Bankası’nın 300 – 350 baz puanlık bir faiz artışı yapmasının gerekeceğini fakat bu adımı şu an için atmayacağını dile getirdi.

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Haluk Bürümcekçi, enflasyonda henüz zirvenin görülmediğini söyledi.

Alt gruplarda yüksek artışların olduğunu belirten Haluk Bürümcekçi, karşımızda oldukça kötü bir tablonun bulunduğunu dile getirdi. Enflasyonda görülen sert artışta, döviz kurlarının Ağustos ayını rekorlarla geçirmesinin büyük etkisi olduğunu belirtti.

Yıl sonu için düşüş beklentisi olmadığını, enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini, asıl sorunun enflasyonun yeniden Merkez Bankası’nın politika faizinin üzerine çıkmasıyla yeni bir kısır döngüye girilebileceğini sözlerine ekledi. Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, yüksek gelen rakamlarda sadece gıda fiyatlarındaki artışın değil, kurda ve dayanıklı tüketim mallarında yaşanan sert yükselişin etkisi olduğunu ifade etti.

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin, kurdan etkilenenin de etkilenmeyenin de fiyatları artırdığını belirtti.

Enflasyonun tahminlerin çok üzerinde geldiğini belirten Sezgin, %5 hedefinden uzaklaşmanın ve çift hanede kalmanın kur riskleri açısından oldukça olumsuz bir tablo olduğunu, son zamanlarda yapılan zamlara istinaden, kurdan etkilenmeyen firmaların da fiyat artırdığını söyledi. Enflasyonun geldiği seviye ile önümüzdeki dönemlerde zincirleme bir etkiyle, fiyatlarda daha da yükseliş izleneceğini dile getirdi. Şekerbank Başekonomisti Gülay Elif Girgin ise, gelinen seviyenin çok yüksek olduğunu ve en kötüsünün geride kalmadığını bildirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bunun tam tersi bir yorumda bulunmuştu.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, daha önce yaptığı yorumu yineleyerek, enflasyonun ateşinin ancak zamların geri alınmasıyla söneceğini söyledi.

Son üç ay içerisinde akar yakıt elektrik ve doğal gaza gelen zamların enflasyonun yüksek çıkmasında en büyük etken olduğunu belirten Palandöken, bu zamların geri çekilmediği sürece enflasyonda ne kalıcı ne de kısa zamanda bir düşüş olmayacağını dile getirdi.

Palandöken, üretim maliyetlerinin artmasının enflasyonu etkileyen en önemli neden olduğunu, üreticinin temel girdi fiyatlarındaki artışın, piyasalarda maliyet enflasyonu yaşanmasına sebep olduğunu bildirdi. Stokçulara ve fırsatçılara zamlar konusunda izin verilmemesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, temel harcamalarda yapılan zamların hem vatandaşın hem de esnafın alım gücünü düşürdüğünü ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum