Yatırım yapmaya başla!

Ekonomistler 13 Eylül Toplantısından Faiz Artışı Bekliyor

Piyasalar bu Perşembe günü yapılacak olan TCMB, PPK toplantısına odaklanırken, ekonomistlerin geneli faiz artışı kararı bekliyor. Detaylar şöyle...
Ekonomistler 13 Eylül Toplantısından Faiz Artışı Bekliyor

Bu hafta piyasaların takibinde olan en önemli konu, 13 Eylül Perşembe günü yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak karar olacak. Piyasaların genel beklentisi politika faizinde artış olacağı yönünde.

Temmuz ve Ağustos aylarını rekorlarla geçiren döviz kurlarından sonra, ekonomistlerin çoğu Merkez Bankası’nın 13 Eylül’ü beklemeden toplanarak, faizleri artıracağını tahmin ediyordu. Ancak Merkez Bankası kura küçük müdahaleler ederek hızını kesmeyi başardı fakat faizlere dokunmadı.

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal, faiz artırmanın kurda stabilizasyon adına işe yarayacağını öngörüyor.

Atılal, Merkez Bankası’nın son faiz kararında sözlü yönlendirme olarak “koruma” dediğini, geçen haftaki açıklamalarındaki “parasal duruşu yeniden şekillendirilecektir” sözlerinin faiz artışı beklentisini artırdığını, bu durumun ise hem 10 yıllık tahvil faizlerinde hem de kurda gerilemeye neden olduğunu belirtti.

Bu dönemde dolar endeksinin 95 – 95,5 bandında seyrettiğini, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2,83’ten %2,95’lere çıktığını belirten Atılal, Merkez Bankası’nın dolar kurundaki oynaklık, enflasyon verileri gibi nedenlerle politika faizinde 250 baz puanlık bir artış yapmasını beklediklerini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu da faiz artışı beklentisi olan ekonomistlerden biri.

Ağustos ayı enflasyon rakamlarının ardından Merkez Bankası’ndan gelen yönlendirmenin kesin bir faiz artışına işaret ettiğini belirten Saltoğlu, 300 – 350 baz puanlık bir artış beklediğini söyledi. Yapılacak olan faiz artırımı kararının kur ataklarına çare olmayacağını ama dalga aralıklarının daha sınırlı olabileceğini ifade etti. Kredi ve mevduat faizlerinde gelinen nokta itibarıyla Merkez’in faiz artışı kararı ile bu faizlerin de yükseleceği anlamı çıkarılmaması gerektiğini belirten Saltoğlu, TCMB’nin büyümenin hangi hızda yavaşlayacağına dair mesajlarının da yakından takip edileceğini belirtti.

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin ise faiz oranının beklentilerin altında kalması halinde yaşanacak olasılıkları değerlendirdi.

Ağustos aylarında döviz kurlarında yaşanan hareketlilikten sonra enflasyonun ciddi anlamda yükseliş kaydettiğini belirten Sezgin, parasal duruşun yeniden şekilleneceği mesajı veren TCMB’nin finansal istikrar açısından destekleyici bir duruş oluşturmasının iyi olacağını söyledi. 13 Eylül’de yeniden sade çerçeveye dönüleceğini, bu doğrultuda bir haftalık repo faizinin en az %19,25 seviyesine yükseltilmesini beklediklerini dile getiren Sezgin, beklentinin altında bir artırım olması halinde TL üzerindeki baskının, ileriye yönelik mesajlarda ek sıkılaşmaya kapının açık bırakılmasıyla kurda yukarı yönlü baskıların sınırlanabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum