Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist Vurguladı: Türkiye Kalıcı Enflasyona Doğru Gidiyor

Türkiye’de artan gıda fiyatları yaşamı daha zor hale getiriyor. Ekonomist İbrahim Turhan, gıda fiyatlarını değerlendirdi. İşte detaylar;
Ekonomist Vurguladı: Türkiye Kalıcı Enflasyona Doğru Gidiyor
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde yaşanan gıda enflasyonu bir miktar düşmeye başlasa da OECD verilerine göre gıda fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu. Ekonomist İbrahim Turhan, Türkiye’nin durumunu değerlendirdi. Gıda fiyatları özellikle Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte daha tehlikeli boyutlara geldi. Dünya genelinde birçok uzman gıda krizi yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Eski Borsa İstanbul Genel Müdürü ve eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, dünya genelinde enflasyonun düşmesine rağmen Türkiye’de yükselmeye devam etmesinin nedeni olarak Türkiye’deki yanlış ekonomi politikalarını gösterdi.

Turhan, dünya genelinde gıda enflasyonunun hız kaybettiğini, gıda fiyatları ve gıda ihracatı fiyat endekslerinin 2021’in ilk çeyreğindeki düzeylerine gerilediğini aktardı.

Türkiye’ye ilişkin tablonun endişe verici olduğunu, gıda üretiminde dünyada ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye’nin çok kötü bir görüntü sergilediğini paylaştı.

Bu durumun özellikle dar kesimleri daha fazla etkilediğini ve bozuk gelir dağılımı tahribatını artırdığını kaydetti. Gıda enflasyonundaki krizin dünya genelindeki gelişmelerden kaynaklanmadığının ortada olduğunu, gıdada arz şoku yaşandığının doğru olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Ancak bu maliyet etkisini bu kadar yüksek ve kalıcı bir enflasyona dönüştürenin izlenen yanlış ekonomi politikası olduğunu sözlerine ekledi.

Gıda fiyatları son 1 yılda yüzde 92 artış göstererek özellikle gelişmekte olan ülkeler için günlük hayatı çok daha zor hale getirdi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından açıklanan Küresel Gıda Fiyat Endeksi son 6 ayda düşmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladığı yıllık tüketici enflasyonu mevcut yılın Eylül ayında yüzde 83,45’e kadar çıktı.

Türkiye Gıda Fiyatlarında Rekor Kırıyor! Uzman Değerlendirdi

Kaynak: Dünya Bankası

Gıda fiyatları aynı dönemde yüzde 92,4 yükseldi. FAO’nun Küresel Gıda Fiyat Endeksi ise yıllık yüzde 3,8 arttı.

2020’den beri aralıksız yükselen gıda fiyatları vatandaşların yaşam maliyetlerini daha da artırıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Kaynak: Uluslararası Para Fonu

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında gıda fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Ağustos ayı itibarıyla gıda ve alkolsüz içecek fiyat endeksi Türkiye’de yüzde 90,3 arttı.

Söz konusu süreçte fiyatlar OECD ortalamasında yüzde 15 yükselirken Avrupa Birliği’nde yüzde 14 oranında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.