Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist Eryılmaz: Programın Çalıştığı En Güçlü Alan Cari Açık Oldu

Ekonomist Eryılmaz, piyasaya yönelik önemli değerlendirmede bulunarak ekonomide atılan adımların meyvesinin aldığı en önemli yerin cari açık olduğunu söyledi.
Ekonomist Eryılmaz: Programın Çalıştığı En Güçlü Alan Cari Açık Oldu
HABER GİRİŞ

Ekonomi gündeminin sıcak konularını ele alan ekonomist Filiz Eryılmaz, ekonomi yönetiminin son bir yılını, enflasyon, gri liste ve FED’in faiz kararı hakkında konuştu. Eyılmaz, enflasyonun patikasında bir sorun olmayacağı değerlendirmesinde bulundu.

TGRT Haber’e katılan Eryılmaz, “Ekonomide atılan adımların meyvesinin aldığı en önemli yer cari açık oldu. Geçtiğimiz iki seçim arasında 63 milyar dolarlık cari açık vardı. Rezerv ise tarihi dip seviyelerdeydi. Cari açık şu an 31,5 milyar dolara geriledi. Programın çalıştığı en güçlü alan cari açık oldu.” ifadelerini kullandı.

“Enflasyonun Patikasıyla İlgili Bir Sorun Olacağını Düşünmüyorum”

Eryılmaz, bunun yanında güçlü yabancı girişinin görmeye başlandığını ve özellikle tahvil tarafında güçlü bir giriş olduğunu aktardı.

Türkiye’nin kredi risk priminin (CDS) düşmesinin bu işin doğru yönde gittiğinin en önemli göstergesinden birisi olduğunu söyledi. Yabancının buraya geliyor olmasının önemli nedenlerinden birinin CDS’de görülen düşüş olduğunu aktardı.

Eryılmaz, Merkez Bankası rezervlerinde ciddi bir artış olduğunu ve 70 milyar dolara yaklaştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun patikası ile ilgili bir sorun olacağını düşünmediğini dile getirerek, önümüzdeki ay itibarıyla enflasyonda düşüşü göreceklerini aktardı.

“Siyasi Bir Karar Çıkarsa Gri Listeden Çıkamayabiliriz”

Ekonomist Eryılmaz, “Merkez Bankası’nın yıl sonu yüzde 38’lik enflasyon hedefi bir miktar iyimser görünüyor. Her şey yolunda giderse yurt içi kurumların ağırlık beklentisi yüzde 44 seviyesinde. Enflasyon düşecek ama sene sonunu yüzde 44-45 seviyesinde bir enflasyonlar bitirmemiz mümkün görünüyor.” dedi.

Ekonomi yönetiminin gri listeden çıkmaya yönelik çok ciddi adımlar arttığını belirten Eryılmaz, “Teknik olarak bakarsan gri listeden çıkıyor olmamız gerekir. Eğer siyasi bir karar gelirse çıkamayabiliriz. Piyasa gelen kulis bilgilerine göre Türkiye’nin gri listeden çıkması bekleniyor. Türkiye gri listeden çıkarsa yabancının buraya bakması çok daha farklı olur.” değerlendirmesini yaptı.

ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası değerlendirmede bulunan Eryılmaz, “Fırsatı yakalasalar faizi indirecekler. Şimdilik veriler tam anlamıyla o fırsatın geldiğini söylemiyor. Gerekli şartlar oluşursa faiz indirimime başlanılacağını sinyalini veriyor.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.