Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist, Çin’deki Bankacılık Risklerinin SVB’den Farklı Olduğunu Söyledi

Çin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi’nin başkan yardımcısı Zhu Min, Çin'deki bankacılık sorunları ile SVB'nin çöküşünü kıyasladı. Detaylar geliyor...
Ekonomist, Çin’deki Bankacılık Risklerinin SVB’den Farklı Olduğunu Söyledi
YAYINLANMA ZAMANI

Çin Uluslararası Ekonomik Borsalar Merkezi Başkan Yardımcısı Zhu Min, Çin’in küçük bankalarının sorunları olduğunu ancak Silicon Valley Bank’ın iflası sonrası ortaya çıkan risklerden farklı özellikler taşıdığını söyledi.

Zhu’nun değerlendirmesi, son birkaç yılda bazı küçük Çinli bankalarda ortaya çıkan sorunların ardından geldi. Baoshang Bank iflas ederken, Henan eyaletindeki bazı kırsal bankalar hesaplarını dondurarak tasarruflarından endişe duyan müşterilerin protestolarına yol açtı.

‘Çin’deki Düzenlemeler Sonuç Veriyor’

Zhu, bu bankaların sorunlarının yerel odaklı olduğunu söyledi. Çinli bankaların yapısı ve operasyonları belirsiz olsa da, ekonominin geneli için sistemik riskler oluşturmadığına dikkat çekti. Çin’in son üç ila dört yıllık düzenleyici eyleminin ardından durumun da düzeldiğini söyledi.

Ülkede faaliyet gösteren beş büyük olarak bilinen bankalar merkezi hükümete aittir ve dünyanın en büyükleri arasında yer almaktadır. Öte yandan Zhu, ABD’li orta ölçekli borç verenin çökmeden önce yeterli sermaye ve likiditeye sahip olduğuna dikkat çekerek, SVB’nin bir makro riski yansıttığını söyledi.

Makro risklerin çok daha endişe verici bir sorun teşkil ettiğine dikkat çekti. Ekonomist, ABD’deki bankacılık krizinin, tasarruf sahiplerinin daha yüksek faiz oranlarından yararlanmak için fonlarını hareket ettirmesinden kaynaklanan yapısal bir risk içerdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Federal Rezerv, ABD’de son yılların en yüksek seviyelerine çıkan enflasyonu azaltmak amacıyla faiz oranlarını agresif bir şekilde artırdı. ABD doları ve Hazine getirileri diğer para birimlerine karşı büyük yükselişler kaydetti.

Yetkili, mevcut ABD bankacılık sorununun, Lehman Brothers’ın ipoteğe dayalı menkul kıymetlere maruz kalmasından kaynaklanan 2008 mali krizi ile çeliştiğini belirtti.

Tüketimin Çin ekonomisinde bir zayıf nokta olmaya devam ettiğini belirten Zhu, gelişmiş üretimin ve karbon emisyonlarını azaltma yönündeki çabaların, büyümenin itici güçleri olmaya devam etmesini bekliyor. Özel şirketlerin Çin’in sözde yeşil dönüşümünde başı çektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın