Yatırım yapmaya başla!

Ekonomik Krizle Başa Çıkmaya Çalışan Arjantin 10 Bakanlığını Kapatabilir!

Arjantin, giderek büyüyen ekonomik krizi kontrol altına almak için kemer sıkma politikası kapsamında birçok bakanlığını kapatıyor. Detaylar haberimizde;
Ekonomik Krizle Başa Çıkmaya Çalışan Arjantin 10 Bakanlığını Kapatabilir!

Giderek büyüyen ekonomik kriz neticesinde zor günler geçiren Arjantin, bugün bakanlıklarını kapatacağı yönündeki haberlerle dünya gündeminde yer etti. Ülkenin yerel kaynağı La Nacion’un konuyla ilgili yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, hükümetin 13 bakanlığı kapatacağı iddia edildi.

Arjantin’de yayın yapan başka kaynaklar da benzer iddialarda bulunurken bazıları kapatılacak bakanlık sayısını 10 olarak açıkladı. Kaynaklardaki ortak nokta ise de bilim, kültür, enerji, tarım ve turizm bakanlıklarının varlıklarını tek başına sürdüremeyeceği yorumu oldu.

Arjantin Maliye Bakanı Nicolas Dujovne tarafından duyurulacağı söylenen haberin, IMF ile yapacağı görüşme öncesinde alınacak tedbirler arasında olduğu kaydedildi.

Arjantin Maliye Bakanı Nicolas Dujovne 10 Bakanlığın Kapandığını Açıklayabilir Dujovne’nin yarın IMF Başkanı Christine Lagarde ile bir araya geleceği ve Haziran’da varılan anlaşma kapsamında IMF’yi paranın bir an önce serbest bırakılması için uğraşacağı yazıldı. Zorda olan ekonomisiyle başlıkları süsleyen Arjantin’in para birimi, yüksek kamu borcu, bütçe açığı ve enflasyon gibi nedenlerden dolayı bu yıl büyük değer kaybı yaşadı.

IMF ile 50 milyar dolarlık bir stand-by anlaşması imzalayan Arjantin, politika faizini % 60’a kadar yükselterek gelişen piyasalar içinde en yüksek faizi veren ülke oldu.

Arjantin IMF 50 Milyar Dolarlık Anlaşma YaptıÖte yandan Arjantin IMF ile anlaşma yapmaya mecbur kaldığını, çünkü tarım ihracatının azalması, enerji fiyatlarının artması ve pezosun dolar karşısında değer kaybetmesi sonrasında yatırımcı güvenini yeniden kazanabilmek için bunun gerekli olduğunu açıklamıştı. Sonuçta yatırımcılar, dolar karşısında % 50 civarında değer kaybeden Arjantin pezosunun daha da düşebileceği konusunda endişeliydi.

Arjantin pezosu fiyatı ve grafiği için tıklayın!

IMF ise enflasyon oranının % 25’i geçmesine rağmen Arjantin’de ekonominin düzelebileceğini belirterek gelecek yıldan itibaren yeniden büyümeye geçilebileceğini kaydetmişti.

IMF Arjantin Ekonomisinden Umutlu Bunların yanı sıra IMF, anlaşmanın uygulamaya koyulabilmesi için kamu harcamalarının azaltılması gerektiği yönünde de bir gereklilik sunmuştu. Arjantin’le ilgili bir diğer haber ise hükümetin bugün bazı emtia ihracatlarına uygulanan vergileri değiştireceğini açıklaması oldu.

Resmi gazetede, hükümetin bazı tahıl, yağ tohumu ve bunların yan ürünlerinin ihracat haklarının bir kısmını değiştirme kararını kabul ettiği yazıldı. Duyuruda, vergilerin yükseltilip yükseltilmeyeceği ya da değiştirilip değiştirilmeyeceği konusunda bir bilgi verilmedi. Nihayetinde yarın IMF ile görüşecek Arjantin’i fazlasıyla kritik bir hafta bekliyor.

Ekonomist Gustavo Rangel de bu noktada Macri yönetiminin son günlerdeki güven krizinin yoğunluğunun, yatırımcıların politik hataları kabul etmeyeceklerini gösterdiğini savundu.

Macri Yönetiminin Yatırımcı Güvenini Kazanması için Ciddi Adımlar Atması Gerekiyor Mali açık ve sağlam para birimi gerekliliklerinin temsil ettiği kırılganlıklara gönderme yapan uzman, belirleyici bir eyleme ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ve bu hafta ilerleme olmaması durumunda yönetilebilirliğin tehdit edilebileceğini dile getirdi.

Yatırımcılar geniş bir yelpazede duyurular beklerken, Başkan Macri’nin kriz yönetimi becerilerinin test edilmeye devam edeceği aktarıldı. % 60’lık faiz artırımı gibi para politikası hamlelerinin yerel piyasaları stabilize etmek için artık yeterli olmadığı ve hükümetin yatırımcı güveni için ciddi adımlar atması gerektiği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum