Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Kriz Google’ı da Vurdu! Binlerce Kişiyi İşten Çıkaracak

Amazon’un tarihi işten çıkarma kararının ardından şimdi Google da kolları sıvadı. 12.000 kişinin işine son verilecek. İşte detaylar;
Ekonomik Kriz Google’ı da Vurdu! Binlerce Kişiyi İşten Çıkaracak
Yorum

Son dönemde özellikle teknoloji şirketlerinde ve dünyanın önde gelen firmalarında görülen işten çıkarma kervanına Google da katıldı. CEO Sundar Pichai, çalışanlarına bir mail göndererek bilgilendirme yaptı. Şirketin yüzde 6’sını oluşturan ortalama 12 bin kişiyi işten çıkaracağını personellerle paylaştı.

Pichai, işten çıkarma ile ilgili attığı elektronik postada, aldığı kararın odak noktalarını keskinleştirmek, maliyet tabanını yeniden yapılandırmak, yeteneklerini ve sermayelerini en yüksek önceliklere yönlendirmek için aldıkları önemli bir karar olduğunu söyledi.

Google, yapay zeka alanında büyük projeler geliştiren ve bu konuda yatırım yapan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. İşten çıkarma hamlesi, insanların yapacağı işleri yapay zekalara yaptırmak istemeleri olarak yorumlanabilir.

Ayrıca şirketin Ekim’de açıklanan karı beklentilerin altında olmuştu. 2020’ye göre yüzde 27’lik düşüşle 13,9 milyar dolara gerilemişti. Finansal verilerin açıklanmasından sonra konuşan Picahi, Google’ın harcamalarını kısacağını ifade etmişti.

Google’ın Finans Direktörü Ruth Porat ise yeni iş sayısının dördüncü çeyrekte bir önceki döneme göre yarıdan fazla düşeceğini kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu