Yatırım yapmaya başla!

Ekonomiye Güven Kasım Ayında Yüzde 9,1 Oranında Artış Gösterdi

TÜİK tarafından her ayın sonunda açıklanan ekonomik güven endeksleri raporu yayımlandı. Buna göre; ekonomiye güven Kasım ayında yüzde 9,1 oranında arttı.
Ekonomiye Güven Kasım Ayında Yüzde 9,1 Oranında Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekonomik güven endeksleri raporu yayımlandı. Buna göre; ekonomiye güven Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 9,1 oranında artışla 73,7 seviyesine geldi. Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4,8 oranında düşüşle 67,5 seviyesine gerilemişti.

Ekonomik güven endeksindeki artışı; tüketici, reel kesim, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artıştan kaynaklandı.

Kasım'da Ekonomiye Güven ArttıKasım ayında tüketici güven endeksi yüzde 4 oranında artışla 59,6 değerine ulaşırken, Ekim ayında 57,3 seviyesindeydi. Reel kesim güven endeksi ise Ekim ayında 91,1 seviyesine ulaşmışken, artışı Kasım ayında da koruyarak 96,8 seviyesine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksi ise 75,7 seviyesinden 79,8 düzeyine çıktı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Kasım ayında 90,7 seviyesine yükseldi.

Alt kategoriler bakımından gerileme kaydeden tek sektör, 56,6 değerine inen inşaat güven endeksi oldu.

Gerileyen Tek Sektör İnşaatİnşaat sektörü güven endeksi Ekim ayında 58,7 düzeyindeyken, Kasım ayında yüzde 3,5 oranında gerileme ile 56,6 düzeyine indi. 26 Kasım’da açıklanan sektörel güven endeksleri verisinde de tek gerileyen sektör, inşaat olmuştu. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 5,4 oranında artışla 79,8 düzeyine yükselirken, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,5 oranında azalma ile 56,6 değerine ulaşmıştı.

Hizmet sektörü güven endeksi ise Ekim ayında 75,7 düzeyindeyken Kasım ayında yüzde 5,4 oranında artışla 79,8 seviyesine çıktı. Reel kesim güven endeksi Ekim ayına göre yüzde 6,3 oranında artış kaydederken, perakende ticaret sektörü güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,3 oranında artış gösterdi.

Dolar kuru beklentilerin üzerinde artan ekonomik güven ile sert düştü ve 5,1874 liraya kadar geriledi.

Dolar 5,20 Liranın Altına İndiDolar kuru dün günü 5,2221 liradan tamamladıktan sonra bugüne aynı seviyeden başlamıştı. Ardından ekonomik güven endeksini bekleyen kur, TSİ 09:00’da 5,2163 liradan işlem gördükten sonra verinin açıklandığı 10:00’da 5,20 liranın altına inmiş oldu. Yüzde 0,46 oranında ekside seyreden dolar kuru 5,2080 liradan alıcı buluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum