Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiye Güven Kasım’da Yüzde 1,7 Oranında Artış Gösterdi

Açıklanan verilere göre ekonomik güven endeksi Kasım ayında yüzde 1,7 artışla 91,3'e yükseldi.
Ekonomiye Güven Kasım’da Yüzde 1,7 Oranında Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım-2019 dönemi ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Ekim ayında 89,8 seviyesinde gerçekleşen ekonomik güven endeksi Kasım’da 91,3’e yükseldi.

Reel kesim, tüketici güveni, inşaat, perakende ticaret ve hizmet olmak üzere 20 alt kalemin yer aldığı bileşik endeks olan ekonomik güven endeksi, Kasım’da bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 oranında artış gösterdi.

Tüketici güven endeksi Kasım ayında %5,2 oranında artışla %59,9’a çıktı.

Ekonomik Güven EndeksiEndeks bir önceki ay 57 seviyesinde kaydedilmişti. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerini, beklentilerini ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksinin, bir önceki aya kıyasla iyileşme gösterdiği görüldü. Alt endekslere baktığımızda tüketicinin güveninde de aylık yüzde 5,2 iyileşme olduğu görüldü.

Gelecek 12 ay için genel ekonomik durum beklenti endeksi %6,9 artarak 78,5’e ulaştı. Söz konusu dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi %3,6’lık artış oranıyla 58,8, tasarruf etme ihtimali endeksi ise %0,5 artışla 23 seviyesine çıktı.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 105,9 oldu.

Ekonomiye Güven Arttı1786 işyerinin yanıtlarıyla, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan verilere göre reel kesim güven endeksi Kasım’da Ekim rakamları ile karşılaştırıldığında 1,1 puan artış göstererek, 102’ye çıktı.

Önümüzdeki 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi beklentisi 1,1 puan azalarak %15,1’e geriledi. Katılımcıların %12,9’u sanayi sektöründe gidişatın kötü olduğunu düşünürken, %15’i iyimser beklentilerini korudu. %72,1’lik oranın beklentilerinde ise değişiklik olmadı.

Kasım ayında hizmet sektörü güven endeksi 91,3’e yükselirken, perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,2’ye, inşaat sektörü güven endeksi ise 63,9’a geriledi. Perakende ticarette iş hacmi satışlar endeksi %1,8 artışla 93,3’ten 95,0 seviyesine yükseldi.

Mevcut mal stok seviyesi %2,2 azalarak 105,6’ya, iş hacmi satışlar beklentisi endeksi %2,5 azalarak 103,1 seviyesine geriledi. Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması ekonomiye dair iyimser beklentilerin arttığını gösterdiğinden, Kasım’da bir önceki aya kıyasla vatandaşın ekonomiye duyduğu güvende artış olduğu görüldü

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu