Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiye Güven Vakalardaki Artış ve Kısıtlamalarla Kasım’da Zayıfladı

Ekim ayında 92,8 olan ekonomik güven endeksi; inşaat, tüketici güveni, reel sektör ve hizmet alt kalemlerinde meydana gelen bozulmanın etkisiyle 89,5’e geriledi.
Ekonomiye Güven Vakalardaki Artış ve Kısıtlamalarla Kasım’da Zayıfladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakalarındaki hızlı artış ve getirilen yeni kısıtlamalar ekonomiye güvenin yeniden bozulmasına yol açtı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çarşamba günü Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı konuşmada, pandemiye dair kaygı verici açıklamalarda bulundu.

Bundan sonra günlük vaka sayısının da açıklanacağını söyledi. Buna göre son 24 saat içerisinde ülkemizde 29.132 kişi daha Covid- 19 virüsüne yakalandı. Virüsün yayılmasını durdurmak amacıyla getirilen kısıtlamaların yeterli olmaması halinde daha ciddi tedbirler alınacağı ifade edildi.

Salgında geldiğimiz nokta, Nisan ayından bu yana toparlanan ekonomik güven endeksinin Kasım’da yeniden gerilemesine yol açtı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ekonomik güven endeksi Kasım ayında %3,5 oranında düşüş gösterdi.
Ekonomik Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

89,5 seviyesine gerileyen endekste meydana gelen düşüş tüketici, hizmet, inşaat ve reel kesim endekslerindeki gerilemeden kaynaklandı. Söz konusu dönemde tüketici güven endeksi %2,2 azalarak 80,1 değerine geriledi. 1700 iş yerinin yanıtlarının ortalaması ile hazırlanan reel kesim güven endeksi 4,2 puan azalarak 103,9’a indi.

Ekim ayında 109,7 olan mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise %2,1 puan azalarak 107,4’e indi. Salgınla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar en fazla hizmet sektörünü etkiledi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile restoranların ve kafelerin kapatılmasına, sadece paket servisi hizmeti verilmesine karar verildi.

Hizmet Sektörü Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Bu gelişme sektörde çalışan milyonlarca insanın işini tehlikeye sokarken, hizmet güven endeksi de Kasım’da iki %2,8 düşüşle 77,5’e geriledi. Hizmet sektörü güven endeksi bir önceki ay 79,7 değerinde gelmişti. Ekim’de 95,0 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi bu ay değişiklik göstermedi.

Kısıtlamalardan en çok etkilenen hizmet sektöründe son üç aylık dönemde iş durumu endeksi %2,8 azalarak 74,8’e, hizmetlere olan talep endeksi %3,9 azalarak 71,9’a, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksi %1,7 azalarak 85,8’e geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu