Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Eylül’de 86 Seviyesine Geriledi

Bir önceki ay 87,1 gelen ekonomik güven endeksi Eylül’de yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek, 86'ya geriledi.
Ekonomik Güven Endeksi Eylül’de 86 Seviyesine Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüketici, reel kesim, hizmet, inşaat ve perakende ticaret sektörleriyle birlikte toplamda 20 alt endeksin yer aldığı ekonomik güven endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan bilgiye göre ekonomik güven endeksi Eylül ayında %1,3 oranında azalarak 86 seviyesine geriledi. Bir önceki ay olan Ağustos’ta 87,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

Tüketici güven endeksi Eylül’de bir önceki aya kıyasla %4,3 azalarak 55,8 seviyesine geriledi.

Ekonomik Güven Endeksi GerilediMerkez Bankası ve TÜİK tarafından hazırlanan verilere göre tüketicinin güveni Eylül ayında Ağustos’a kıyasla düşüş gösterdi. Tüketici güven endeksi Ağustos ayında 58,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu ay ise %4,3 lük düşüş ile 55,8’e geriledi.

Endeksi oluşturan alt parametrelere baktığımızda bir önceki ay 74,3 olan ekonomik durum beklentisi endeksi 71’e gerilerken, tasarruf etme ihtimali endeksi 22,8’e yükseldi.

Söz konusu dönemde gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi aylık bazda %5,1 düşüş göstererek 55,3 seviyesine geriledi. İşsiz sayısı beklenti endeksi Ağustos ayında 58, iç üç seviyesinde gerçekleşti. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklenti endeksi ise %4,9 oranında azalarak 74 seviyesine geriledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak 99,7’ye geriledi.

Alt EndekslerAğustos ayında 102,5 puan gelen reel kesim güven endeksi Eylül’de 98,8’e geriledi. Mevsim etkilerinden arındırılmış RKGE ise 97,7 seviyesine indi. Son üç aya yönelik değerlendirmelere göre üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyir tersine dönerken, aynı şekilde iç piyasada ve ihracatta siparişlerde artış olacağını düşünenlerde düşüş gözlendi.

Her ayın ilk iki haftasında derlenen verilerle hesaplanan sonuçlara göre hizmet sektörü güven endeksi Eylül ayında 89,3 oldu. Endeks bir önceki aya kıyasla %0,2 oranında artış gösterdi. Söz konusu dönemde perakende ticaret sektörü güven endeksi %2,7 artışla 97,6 seviyesine, inşaat sektörü güven endeksi ise %8,3 artış ile 60,1 seviyesine yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu