Yatırım yapmaya başla!

Ekonomik Güven Endeksi Ekim’de 67,5’e Geriledi

Eylül ayında 71 olan ekonomik güven endeksi, Ekim'de %4,8 düşüş ile 67,5'e geriledi. TÜİK tarafından açıklanan verilerin detayları şöyle...
Ekonomik Güven Endeksi Ekim’de 67,5’e Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay yayınladığı rapora göre; ekonomik güven endeksi ekim ayında bir önceki aya göre %4,8 azalarak 67,5’e geriledi. Eylül ayında 71 olan endeksteki düşüşün nedeni; tüketici, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki gerilemeden kaynaklandı.

Eylül ayında 59,3 olan tüketici güven endeksi, Ekim’de 57,3’e geriledi.

Merkez Bankası ve TÜİK işbirliği ile hazırlanan tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre, tüketici güven endeksi Ekim ayında 57,3’e geriledi. Eylül ayında %13,2 azalan tüketicinin güveni, Ekim’de zayıflamaya devam etti. Hanenin maddi durum beklentisi 73,5 seviyesinde gerçekleşirken, gelecek 12 aylık döneme dair maddi durum beklentisi Ekim’de %4,1 düşüşle 73,5’e geriledi. Gelecek ekonomik durum beklenti endeksi ise 72,8 seviyesine indi.

Eylül’de 79 olan hizmet sektörü güven endeksi %4,7 oranında bir gerileme ile 75,7’e gerilerken, hizmet ve inşaat sektörlerinde yükselme oldu. Bir önceki ay 90,4 olan reel kesim güven endeksi %0,8 artışla 91,1’e, 57,3 olan inşaat sektörü güven endeksi ise %2,3 artışla 58,7’ye çıktı.

Ağustos ayında tarihi zirveleri gören döviz kurları tüketici fiyatlarına yansırken, hükümetin aldığı tedbirler sayesinde kötü günlerin kısmen geride kaldığı belirtiliyor.

Döviz kurlarındaki sert yükselişler sonrası fiyatların fahiş oranlarda yükselmesi, ekonomiye olan güveni azaltırken, hükümet tarafından alınan tedbirler sayesinde piyasalarda daha ılımlı bir hava yaşanmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele paketinde yüzlerce firma katılım sağladı. Ancak ekonomi yönetiminden gelen hamleler kısa vadede henüz etkisini göstermiş değil. Ekim ayında %4,8 gerileme kaydeden ekonomik güven endeksi de bunun bir ispatı niteliğinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum