Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Ekim’de %1 Azalarak 101,4’e Düştü

TÜİK verilerine göre ekonomiye güven Ekim ayında 100 eşik değerinin üzerinde kaldı.
Ekonomik Güven Endeksi Ekim’de %1 Azalarak 101,4’e Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2021 dönemine ait ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı.

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi, Ekim’de yüzde 1,0 oranında azalarak 101,4 değerine düştü.

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.
Ekonomik Güven Endeksi Ekim
KAYNAK: TÜİK

Eylül’de yüzde 1,6 oranında artarak 102,4 değerine yükselmişti.

Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Ekim ayında yüzde 3,6 oranında azalarak 76,8 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 1,8 oranında azalarak 111,3 değerini aldı.

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,1 artarak 120,3 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,8 artarak 121,1 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,0 artarak 92,7 değerini aldı.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösterdiği için Ekim’de yine iyimserlik kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu ilgili raporunda ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endekslerin her ayın ilk iki haftasında derlenen verilerin kullanılarak hesaplandığı bilgisini verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu