Yatırım yapmaya başla!

Ekonomik Güven Endeksi Ağustos Ayında Yüzde 9 Oranında Düştü

Açıklanan verilere göre ekonomiye güven yüzde 9 oranında azaldı ve 92,2'den 83,9'a geriledi. İşte açıklanan veriden detaylar;
Ekonomik Güven Endeksi Ağustos Ayında Yüzde 9 Oranında Düştü

Türkiye için Ağustos ayı oldukça zorlu geçti diyebiliriz. ABD Başkanı Donald Trump’ın söylemleri ile başlayan ekonomik savaş, dolar kurunun 7,20 liralık rekoru kırmasına neden oldu. Dolayısıyla vatandaşların ekonomiye olan güvenlerinde azalma yaşandı. Bunu gösteren ekonomik güven endeksi, Ağustos ayında yüzde 9 düşüşe işaret etti. Temmuz’da ise yüzde 2 artmıştı.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; Ağustos ayında ekonomik güven endeksi yüzde 9 düşüşle 83,9’a geriledi.

Ağustos Ekonomiye Güven 83,9 Düzeyinde

Ekonomik güven endeksi, Ağustos ayında Temmuz’a göre yüzde 9 oranında düşüş kaydetti. Temmuz ayında 92,2 olan endeks, Ağustos ayında 83,9 seviyesine geriledi. Endekste yaşanan düşüşün; tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerinde görülen düşüşten kaynaklandığı belirtildi.

Ağustos ayında tüketici güven endeksi, 68,3 değerine gerilerken, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 96,3 seviyesine geriledi.

Tüketici Güven Endeksi 68,3 Düzeyinde

Tüketici güven endeksi Temmuz ayında yüzde 4 oranında artışla 73,1 seviyesine yükselmişti. Reel kesim güven endeksi ise Temmuz’da da gerilemiş ve 101,5 seviyesine inmişti. Temmuz ayında 91,9 seviyesinde gelen hizmet sektörü güven endeksi ise 88 seviyesine geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 97,3 seviyesinden 93,4 seviyesine indi.

Temmuz ayında yüzde 2,4 oranında artışla 77,1’e çıkan inşaat sektörü güven endeksi, Ağustos ayında 68,8 seviyesine geriledi.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi 68,8 Düzeyinde

İnşaat güven endeksi Ağustos ayında Temmuz ayında göre yüzde 10,7 oranında düşüş kaydederken, ekonomik güven endeksi içinde en çok düşen sektör oldu. İkinci büyük düşüş ise bir önceki aya göre yüzde 6,5 oranında düşen tüketici güven endeksinde görüldü. Bir önceki aya göre en az değişim ise yüzde 4 ile perakende ticaret sektörü güven endeksinde gerçekleşti.

17 Ağustos tarihinde TÜİK ve TCMB işbirliğinde açıklanan Tüketici Güven Endeksi – Ağustos 2018 verilerinden edinen bilgiler ışığında ekonomik güven endeksinde bir düşüş yaşanması beklenen bir durumdu. Verilere göre; hanenin maddi durum beklenti endeksi 85,5 seviyesine, genel ekonomik durum beklenti endeksi ise 88,3 seviyesine işaret etmişti. Aynı veriler içinde yer alan işsiz sayısı beklenti endeksi ise yüzde 74,1 düzeyinde gelmişti. Bu verilerden, tüm alanlarda gerileme yaşandığı anlaşılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum