Yatırım yapmaya başla!

Ekonomik Güven Endeksi 2019’un Son Ayında 93,8 Seviyesine Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık verilere göre, ekonomik güven endeksi 2019 Aralık'ta %2,6 artarak 93,8'e yükseldi.
Ekonomik Güven Endeksi 2019’un Son Ayında 93,8 Seviyesine Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ekonomik güven endeksi yılın son ayı olan Aralık’ta 93,8 seviyesine yükseldi. Tüketici ile üreticilerin genel ekonomik duruma yönelik beklentilerini ve değerlendirmelerini esas olan söz konusu bu endeks, Kasım’da 91,3 seviyesinde kaydedilmişti. Aralık’ta açıklanan rakam, endekste bir önceki aya kıyasla %2,6 oranında artış olduğunu ortaya koydu.

Ekonomik güven endeksinin 100 seviyesinden yukarıda olması ekonomiye ilişkin iyimser beklentilerin arttığını gösteriyor. Açıklanan veriler, Aralık’ta vatandaşların bir önceki aya kıyasla ekonomiye duyduğu güvende artış olduğuna işaret ediyor.

TÜİK tarafından her ay düzenli olarak açıklanan reel kesim, tüketici güveni, inşaat, perakende ticaret ve hizmet sektörü gibi 20 farklı endeksin yer aldığı ekonomik güven verileri, bileşik bir endeks olarak biliniyor.

Ekonomik Güven Verileri Bileşik EndeksBuna göre Aralık’ta ekonomik güven endeksinde meydana gelen artış; reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektöründe gözlenen artışlardan destek buldu. Bu yılın Aralık ayına ilişkin tüketici güven endeksi  bir önceki ay olan Kasım’a kıyasla %1,9 azalarak 58,8 seviyesine gerilemişti. Bu endeks Kasım’da 59,9 idi.

Hem tüketim hem de üretim yapanların ülkedeki genel ekonomik gidişatla alakalı beklenti, inceleme ve eğilimlerini açıklayan ekonomik güven endeksi Aralık’ta bir önceki aya kıyasla iyileşme gösterirken, alt endekslerden tüketici güveninde aylık bazda kaydedilen %1,9 gerilemeyle iyileşmenin tam tersine bir durum kaydedildi.

Gelecek 12 ay için genel ekonomik durum beklenti endeksi yılın son ayında 76,5 seviyesinde kaydedildi.

Ekonomik Durum Beklenti EndeksiBu rakamın Kasım’da 78,5 seviyesinde olduğu göz önüne alındığında %2,5’lik gerileme olduğu görüldü. Söz konusu döneme ait işsiz sayısı beklentisi endeksi Aralık’ta gösterdiği %2,9’luk düşüş ile 58,1 seviyesinde gerçekleşti. Tasarruf etme ihtimali endeksi ise Aralık’ta bir önceki aya kıyasla %3,5 oranında yükselmişti.

Aralık ayına ilişkin reel kesim güven endeksinde ise Kasım’a kıyasla%1,6’lık artış meydana gelmiş ve böylelikle endeksin seviyesi 103,6’ya yükselmişti. 1794 iş yeri tarafından alınan yanıtlarla hesaplanan reel kesim güveninin Eylül ayından bu yana olmak üzere 3 ay boyunca art arda yükselişini koruduğu görülmüştü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Aralık’ta Kasım’a kıyasla %2 oranında artarak 93,2’ye yükselmişti. Kasım’daki seviye ise 91,3 idi. İş durumu beklenti endeksi de hizmet sektörü içinde yer alıp Kasım’ın rakamları ile kıyaslandığında %0,6 artarak 89,8’e yükselmişti. Mevcut mal stok seviyesinde Aralık’ta kaydettiği %3,4 artışla 109,3’e çıktığı tespit edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum