Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ülkelerin Ekonomik Faaliyetlerini Tamamen Durdurması Yıkıcı Sonuçlar Doğurabilir

Yatırım uzmanı Mark Mobius, Türkiye’nin ekonomiyi tamamen kapatmayarak mantıklı bir karar aldığını, bunu uygulayan ülkelerde resesyonun çok büyük olacağını söyledi.
Ülkelerin Ekonomik Faaliyetlerini Tamamen Durdurması Yıkıcı Sonuçlar Doğurabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırım gurusu Amerikalı yatırımcı Mark Mobius, koronavirüsün dünya ekonomisine etkilerini ve hükümetlerin aldığı tedbirleri değerlendirdi. Dünya genelinde 88.538 kişinin ölmesine sebep olan ve 1.485.000 kişinin enfekte olduğu koronavirüs salgını deyim yerindeyse hayatın durmasına sebep oldu.

Birçok ülke salgını kontrol etmek amacıyla sosyal mesafe kuralı başlatırken, ekonomik faaliyetlere de ara verildi. Bazı işyerlerinde dönüşümlü çalışma modeline geçildi. Ancak çoğunluğunda fabrikalar, işyerleri, restoranlar, kafeler ve güzellik salonları olmak üzere sayısız işyeri geçici olarak faaliyetlerini ara verdi.

Uluslararası piyasalarda yaptığı başarılı yorumlarıyla tanınan Mark Mobius, ekonomi şalterinin tamamen indirilmesinin doğru bir karar olmadığını söyledi.

Mobius salgın hastalığı kontrol etmek için ekonomik faaliyetlere ara verilmesinin yıkıcı sonuçlar doğuracağını belirtti.

Mark Mobius Ekonomi YorumuSöz konusu dönemde alınan tecrit önlemlerinin faydadan ziyade zarar getireceğini söyleyen Mobius, insanların işlerini kaybetmesi ile sosyolojik açıdan negatif durumların doğacağını ve hatta intiharların başlayabileceğini söyledi.

Bu açıdan bakıldığında dünyanın çok zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Mobius salgın nedeniyle tüm dünyada ekonomik dengelerin değiştiğinin altını çizdi. Özellikle Amerika ekonomisi için endişe duyulması gerektiğini, bunun yanında Avrupa birliği ülkeleri için de aynı kaygıyı taşıdığını aktardı.

Salgının kontrol altına alındığı Çin’den duruma daha pozitif bakan Mobius, birçok ülke ekonomisinin en az Nisan sonuna kadar kapalı kalacağını belirtti.

Salgınla mücadelede Türkiye’nin aldığı önlemlerin yerinde ve mantıklı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Aldığı Önlemler YerindeTürkiye’de 20 yaş altı ile 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmesinin yerinde bir tedbir olduğunu söyleyen Mobius, ekonomiyi tamamen durdurmamakla da doğru bir karar alındığını belirtti.

İnsanların korunması ve işgücü faaliyetlerinin devam etmesi gerektiğini aktaran yatırım uzmanı bu bağlamda çok mantıklı bir strateji sergilediğini dile getirdi. Salgın konusunda uyguladığı programın Türkiye ekonomisine dair iyimserliğini yükselttiğini söyleyen Mobius, bu ülkeye yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Tecrit uygulamasının tüm ülkeye uygulandığı yerlerde resesyonun tarihte görülmemiş büyüklükte olacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu