Yatırım yapmaya başla!

Kurdaki Yükseliş Ekonomi Yönetimini 2 Haftada 3. Kez Bir Araya Getirdi

Ekonomi yönetimi döviz kurlarındaki yükselişin önüne geçebilmek için yeniden toplandı. Dolar, gerekli adımların atılacağı açıklamasından sonra 4,40'lara geriledi.
Kurdaki Yükseliş Ekonomi Yönetimini 2 Haftada 3. Kez Bir Araya Getirdi

Doların 4,50, Euro’nun 4,32 ile tüm zamanların zirvesini görmesinin ardından ekonomik yönetimi bir kez daha toplandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla gerçekleşen toplantı, iki hafta içerisinde üçüncü defa yapılmış oldu.

Dolar, Merkez Bankası’nın Türk lirasına olan desteği ile biraz gerilese de yatırımcılar bu durumun kalıcı olup olmayacağı konusunda endişe duyuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ekonomi bakanları AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Toplantıdan önce açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, kurdaki rekorlar için gereken adımların atılacağını söyledi. Çetinkaya’nın bu sözlerinden sonra ivme kaybeden dolar kademeli olarak 4,40’lara kadar geriledi. Saat 14:23’te ise yeniden hareketlenerek 4,44 liraya yükselmiş durumda.

Merkez’den yapılan yazılı açıklamada; piyasada gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiği bildirildi.

Söz konusu gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkilerinin dikkate alınarak gerekli adımların atılacağı bilgisi verildi. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise politika setinin 24 Haziran seçimlerinden sonra iyileşme göstereceğini, kural temelli piyasa ekonomisinin ilerlemek için tek seçenek olduğunu ifade etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise kurdaki yükselişin önümüzdeki günlerde sonlanacağını söyledi.

Türk lirasındaki değer kaybının reel ekonomiyle bağlantısı olmadığını belirten Tüfenkci, kurdaki yükselişin ilerleyen günlerde duracağını, seçimden sonra ise çok farklı noktalarda olacağını ifade etti.

TL’nin değer kaybının ülkeye ilişkin oluşturulan negatif algılardan kaynaklandığını dile getiren Bakan Tüfenkci, ekonomi üzerinden operasyon çekmeye çalışıldığını, buna karşılık Merkez Bankası’nın ve ekonomi yönetiminin toplanarak gerekli hamleleri yaptığını söyledi. Tüfenkci sözlerini; “Biraz sakin olmak lazım. Önümüzdeki günlerden itibaren bu tersine dönecek” şeklinde sürdürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum