Yatırım yapmaya başla!

Ekonomi Yavaşlarken İkinci El Özel Uçaklara Rağbet Artıyor

Küresel ekonominin önümüzdeki yıllarda yavaşlaması beklenirken, ikinci el iş uçaklarındaki ticaretin, yeni uçak anlaşmalarını dörtte bir oranında geçeceği söylendi.
Ekonomi Yavaşlarken İkinci El Özel Uçaklara Rağbet Artıyor

Küresel ekonominin önümüzdeki yıllarda yavaşlaması beklenirken, ikinci el iş uçaklarındaki ticaretin, yeni uçak anlaşmalarını dörtte bir oranında geçeceği söylendi. Uçak satışı, kiralama ve satın alma hizmetleri veren ABD merkezli Jetcraft Corporation, bu tahmini 5 yıllık bir piyasa tahmininde yaptı.

Jetcraft’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve sahibi olan Jahid Fazal-Karim rapora eşlik eden açıklamasında; daha önce sadece yeni uçaklar satın alan kişilerin artık ikinci el jetleri düşünmek için daha istekli olduklarını söyledi.

Tahminde, önümüzdeki 5 yıl içinde 61 milyar dolar değerinde 11,765 ikinci el uçak anlaşmasının yapılacağı öngörüldü.

Küresel Olarak İkinci El Jet Ticareti 2023’e Kadar 61 Milyar Dolara UlaşacakYine önümüzdeki 5 yıl içinde yapılacak yeni uçak teslimatları içinse 90,5 milyar dolar değerinde 3,444 uçak tahmininde bulunuldu. Ayrıca raporda; “Yeni teslimat birimlerinin, yaklaşan ekonomik gerileme sonucunda ikinci el işlemler büyümeye devam ederken, düzleşmesi bekleniyor.” ifadelerine yer verildi. Fazal-Karim de özel bir jet için pazarda bulunan bireylerin ve işletmelerin, mevcut bir uçağın yenilenmesi ve bakımı için artık daha iyi seçenekler olduğunu görebildiklerini belirtti.

Yeni piyasa tahmininde, daha fazla uçak emeklilik yaşına ulaşırken ve yeni havacılık elektroniği emirleri uygulanırken, tahmini süre zarfında 1,051 adet iş uçağının emekliye ayrılacağı bildirildi.

Ekonomi Yavaşlarken İkinci El Özel Uçaklara Rağbet ArtacakPiyasa analizinin, 4 yolcu alabilen hafif uçaklardan dönüştürülmüş uçaklar aralığındaki uçakları kapsadığı bilgisi de verildi. İş uçaklarının ortalama emeklilik yaşlarının 32 yaşına kadar uzatıldığını vurgulayan rapor, bunun uçakların ikinci el piyasasında daha iyi değerlerine olanak sağladığını kaydetti.

Jetcraft’ın analizinde, 2023 yılına kadar özel jet anlaşmalarının yıllık küresel sanayi değerinin yaklaşık 30 milyar dolara yükseleceği bilgisine de yer verildi. Söz konusu görüş, jet anlaşmalarının 2008 yılında dünya genelinde sadece 1,100 civarında uçakla sınırlı kaldığı düşünüldüğünde genel pazar için iyimserliği akla getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum