Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplandı: Dış Ticaret Masaya Yatırıldı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yılın son toplantısını gerçekleştirdi. Ayrıntılar geliyor...
Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplandı: Dış Ticaret Masaya Yatırıldı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın başkanlık ettiği Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Ticaret Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı katıldı.

Toplantıda ağırlıklı olarak dış ticaret konusu konuşuldu. Yapılan yazılı açıklamada, 2022 yılının geneli ve 2023’e dair beklentiler paylaşıldı. Küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki gelişmelerin göz önünde bulundurulduğu açıklamada, ihracat ve ithalatın yapısı ile ithal girdi kalemlerinin tüm oranları ile değerlendirildiği kaydedildi.

İhracat ve İthalatta Yol Haritası

İhracata yönelik üretim teşviki için teşvik politikalarının verimli hale getirilmesi ve ihracatın ithalata bağımlılığının azaltılması noktasında ilgili kurumların yol haritasının belirlendiği açıklandı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, üretim ve ihracat süreçlerinde kullanılan ara mallar ile yatırım mallarında yerlileştirme ve millileştirme odaklı uygulanabilecek yeni ve bütüncül politikalar üzerinde somut sonuçların alınmasına yönelik atılacak adımların değerlendirildiğini açıkladı.

Enerji Bağımlılığının Azaltılması

Yüksek teknolojili üretime yönelik teşvikler, yatırım-üretim-ihracat zincirinde yapılabilecek iyileştirmeler üzerinde durulduğu belirtildi. Toplantıda ayrıca enerji alanında dışa bağımlılığın orta-uzun vadede daha da azaltılmasına yönelik mevcut çalışmalar ile yeni teknolojilere dayalı enerji üretim alanları görüşüldü.

GCM Yatırım Banner

Tarım alanında Türkiye’nin koşulları ve ihtiyaçlarının dikkate alındığı belirtilrne açıklamada, gelecek dönemde tarımsal üretimi artıracak ve gıda arz güvenliğini sürdürülebilir hale getirecek önlem ve politikaların tartışıldığı aktarıldı.

Bu kapsamda; iklim değişikliği, tarımsal arz güvenliği ve tarımda üretim politikalarının birlikte değerlendirildiği ifade edildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.