Yatırım yapmaya başla!

Ekonomiye Güven Temmuz Ayında Yüzde 2 Artarak 92,2’ye Yükseldi

Ekonomik güven endeksi, Temmuz ayında Haziran'a göre yüzde 2 oranında arttı ve 92,2 seviyesine yükseldi. İşte endeksten detaylar;
Ekonomiye Güven Temmuz Ayında Yüzde 2 Artarak 92,2’ye Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; ekonomik güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2 oranında arttı. Haziran ayında 90,4 değerinde olan endeksi, Temmuz ayında 92,2 seviyesine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki yükseliş; tüketici, perakende, ticaret, inşaat ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışa bağlı olarak gerçekleşti.

Haziran ayında 70,3 seviyesinde olan tüketici güven endeksi, yüzde 4 değişimle 73,1’e yükseldi.
Ekonomi Güven Endeksi Temmuz Sonuçları
Kaynak: TÜİK

Haziran ayında 91,2 seviyesinde olan hizmet sektörü güven endeksi, yüzde 0,7 değişimle 91,9 seviyesinde geldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında 94,4 seviyesindeyken, Temmuz ayında yüzde 3,1 oranında değişimle 97,3 değerine yükseldi.

Temmuz ayında reel kesim güven endeksi ise 101,5 değerine gerileyerek, eksi yönde değişen tek endeks oldu.

Reel Kesim Güven Endeksi Tek Gerileyen

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi, Haziran ayında 102,5 seviyesindeydi. Temmuz ayında ise yüzde 1 oranında geriledi ve 101,5 seviyesinde geldi. Sektör endeksleri arasında gerileyen tek endeks oldu.

Haziran’da 75,3 seviyesinde olan inşaat sektörü güven endeksi, Temmuz ayında yüzde 2,4 oranında değişim 77,1’e çıktı.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Yükseldi

TÜİK tarafından inşaat maliyet endeksi de açıklandı. 2018 yılının Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,95 oranında artan endeks, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,04 oranında arttı. Malzeme endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 4,01, işçilik endeksi yüzde 0,58 oranında artış gösterdi. Malzeme endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,58 oranında artarken, işçilik endeksi yüzde 15,63 oranında arttı.

Bina inşaatı maliyet endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,60; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,84 arttı.

İnşaat Maliyeti Endeksi Mayıs Sonuçları

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 4,06 oranında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,04 oranında arttı. Bina dışı yapılar için malzeme endeksi, bir önceki aya göre yüzde 5,38 oranında, işçilik endeksi ise yüzde 0,77 oranında arttı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum