Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ekonomiye Güven Mart 2021’de %3,3 Arttı

Ekonomik Güven Endeksi verilerine göre; Mart 2021'de Türkiye ekonomisine olan güven, bir önceki aya göre güçlü yükseldi.
Ekonomiye Güven Mart 2021’de %3,3 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ekonomik güven endeksi – Mart 2021 sonuçları yayımlandı. Buna göre; ekonomiye güven %3,3 artarak 98,9 oldu. Ekonomiye güven; tüketici, reek kesim, hizmet ve perakende ticaret sektörlerine ait güven endekslerindeki artıştan kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksi, Şubat 2021’de bir önceki aya göre %0,5 oranında azalarak 95,8 seviyesine gerilemişti. Düşüşün nedeni ise sektörler endekslerindeki düşüşten kaynaklanmıştı.

Tüketici güveni Şubat ayına göre Mart ayında %2,5 artış göstererek 86,7 düzeyine yükseldi.
Ekonomik Güven Endeksi - Mart 2021
Kaynak: TÜİK

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi ise bir önceki aya göre %1,4 oranında artarak 110,2 değerine ulaştı. Hizmet sektörüne ait güven endeksi ise %5,1 artışla 105,5 değerine yükselirken, perakende sektörü güven endeksi %0,2 oranında artışla 109,2 değerine çıktı. Perakende sektörü dışında tüm sektörlerde güçlü artış kaydedildi.

İnşaat sektörü güven endeksi ise %4 oranında azalarak 79,8 değerinde gerçekleşti. Şubat ayında da %1,3 oranında azalarak 83,1 düzeyinde kaydedilmişti. Mart ayında sektöre olan güvenin daha fazla gerilediği dikkat çekti.

Hizmet sektörü güven endeksindeki %5,1 oranındaki artış ise Şubat ayındaki %1,4 oranındaki azalmanın ardından geldi. Hizmet sektörü güven endeksi Şubat’taki 100,4 seviyesinden 105,5 seviyesine yükseldi. 100 eşik değerinin altında kalan endeksler ise tüketici ve inşaat sektörü güven endeksleri oldu.

Ekonomik güven endeksinin 100’ün üzerinde olması genel ekonomik durumun iyimserliğini gösterirken, 100’ün altında olması kötümserliğe işaret eder.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum