Yatırım yapmaya başla!

Ekonomiye Güven Mart Ayında %2,6 Geriledi

TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre; ekonomik güven endeksi Mart ayında 100,2'ye indi. Endeksi oluşturan alt endeksler ve bir önceki aya göre değişim oranları haberimizde...
Ekonomiye Güven Mart Ayında %2,6 Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılının Mart ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre; ekonomiye olan güven bir önceki aya göre %2,6 oranında azalarak 100,2 değerine indi. Ekonomik güvene olan düşüş; inşaat, perakende ticaret, reel kesim, hizmet ve tüketici güven endekslerindeki düşüşten kaynaklandı.

Şubat ayında 103 olan ekonomik güven endeksi, Mart’ta 100,2’ye geriledi.

Söz konusu düşüşün sebebi; tüketici, perakende ticaret, inşaat ve reel kesim, hizmet sektörlerindeki azalma oldu. Şubat ayında 72,3 olan tüketici güven endeksi, Mart ayında 71,3’e geriledi. Endeksi oluşturan alt endekslerden; hanenin maddi durum beklentisi 90,6’ya, genel ekonomik durum beklentisi 95,1’e gerilerken, tasarruf etme ihtimali endeksi %1,2 artışla 26’ya yükseldi.

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 109,5 değerine geriledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) Şubat ayına kıyasla 109,5 puana gerilerken, reel kesim güven endeksi (RKGE) Mart ayında 111,9 seviyesine yükseldi. Reel kesim Şubat ayında 110,8 puan gelmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre; gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, üretim hacmi ve sabit sermaye yatırım harcamasına yönelik değerlendirmeler endeksi yükseltti.

Söz konusu dönemde hizmet sektörü güven endeksi 99,1’e, perakende ticaret sektörü güven endeksi 102,6’ya ve inşaat sektörü güven endeksi 78,9’a indi.

Hizmet sektörü güven endeksi Şubat ayında 100,7 seviyesinde gerçekleşmişti. Ancak Mart’ta %1,3’lük bir gerileme kaydederek 99,1’e indi. Bir önceki ay 104,7 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Mart ayında %1,5 oranında bir düşüşle 102,6’ya geriledi. Son olarak Şubat’ta 83,8 olan inşaat sektörü güven endeksi ise %3,7 gibi büyük bir gerileme oranıyla 78,9’a indi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum