Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Son Verilerin Ekonomiye Olan Güveni Artırmasıyla ABD’de Hisse Senetleri Yükseldi

ABD’de hisse senetleri, fabrika siparişlerindeki ve istihdamdaki artışın ekonomiye olan güveni artırmasıyla yükseldi.
Son Verilerin Ekonomiye Olan Güveni Artırmasıyla ABD’de Hisse Senetleri Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma Bakanlığı’na göre haftalık işsizlik başvuruları 31 Ağustos ile biten haftada 217.000 artış göstererek 215.000 olan beklentinin üzerinde gerçekleşti. Öte yandan fabrika siparişleri %1,4 oranında arttı. Bu seviye ekonomistlerin beklentisi olan %1’in üzerinde geldi.

Ulaşım hariç siparişler bir önceki aya göre düşüşünü sonlandırarak %0,3 artışa yöneldi. ISM imalat dışı endeksi Ağustos ayında 56,4 seviyesine yükselerek üç ayın zirvesini gördü. Ekonomistlerin beklentisi ise 54’tü.

Son olarak özel sektör istihdamı 195.000 artış göstererek 148.000 beklentisini geride bıraktı. Güçlü gelen ekonomik veriler borsalardaki hisse senetlerine olumlu yansıdı. ABD’de hisse senetleri günü yükselişle tamamlarken bu olumlu havadan etkilenen Asya piyasaları da haftayı kazançla kapatmaya yöneldi.

26.836,30 puana kadar tırmanan Dow Jones Endeksi kapanışı %1,41 artıda 26.728,15 puandan yaptı.

ABD HisselerGüçlü gelen ekonomik veriler hisse senetlerinin değer kazanmasını sağladı. S&P 500 Endeksi 2.985,86 puanı gördükten sonra 2.976,00 puandan kapandı. Bu seviye bir önceki kapanışa kıyasla %1,30’luk artışa denk geliyor. Gün içi en yüksek 8.134,42 seviyesini gören Nasdaq Endeksi ise kapanışta %1,75 artıda, 8.116,83 puanı kaydetti.

Invesco Ltd. Baş Küresel Piyasa Stratejisti Kristina Hooper, iyi gelen pozitif verilerin FED’in faiz indirme olasılığını azalttığını söyledi. “Powell’dan duyacağımız şey Fed’in parasal genişleme sağlama kabiliyetine ilişkin cansız bir yorum olabilir.” şeklinde bir yorumda bulundu.

GCM Yatırım Banner
ABD ve Çin yetkililerince yapılan telefon görüşmesinde, Ekim ayında ticaret konusunu konuşmak için toplantı yapılmasına karar verildi.

ABD ve Çin GörüşmeHisse senetlerinde görülen artışta ekonomik verilerin yanında ticaret görüşmelerinde yaşanan olumlu gelişmelerin de etkisi oldu. Dün yapılan açıklamada ABD ile Çin yetkililerinin Ekim ayının başında Washington’da bir araya gelerek müzakere edeceği bildirildi.

Yapılan açıklama piyasalarda risk iştahını artırırken hisse senetlerinde alımlar arttı. İki ülkenin üst düzey temsilcilerinin Ekim ayında görüşme yapacağı ve Eylül ayının ortasından itibaren hazırlıklara başlayacağı haberi, ticaret savaşının piyasalar üzerindeki gerilimini azaltmış oldu.

ABD ekonomisine yönelik güvenin artmasıyla birlikte küresel hisseler de yükseldi. Asya endeksleri haftayı kazançla kapatmaya yöneldi.

Asya EndekslerMSCI Asya Pasifik Endeksi, Haziran ayından bu yana en güçlü haftalık yükselişine yönelirken, Asya piyasalarında çoğu hisse senetlerinde değer kazancı gözlendi. MSCI Asya Pasifik Endeksi %0,4 oranında artış gösterdi.

Japonya’da Topix Endeksi %0,17 oranında yükselerek 1.537,10 puana, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi %0,33 yükselerek 26.601,82’ye, Şanghay Bileşik Endeksi %0,17 artışla 2.990,97’ye ve Güney Kore’de Kospi Endeksi %0,074 ile sınırlı yükseliş kaydederek 2.006,36 puana ulaştı.

Euro Stoxx 50 Endeks vadelilerinde çok fazla bir değişiklik olmazken, ABD Hazine tahvili faizleri olumlu seyrini sürdürdü. Bugün ise piyasaların radarında ABD tarım dışı istihdam verisi yer alacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.